Zinātnieki lems par jaunu kilograma standartu

0 Komentāru
Zinātnieki lems par jaunu kilograma standartu
AP/SCANPIX

Cik īsti smags ir kilograms – šāds “smags” lēmums šonedēļ jāpieņem starptautiskam zinātnieku konsīlijam, kurš pulcēsies Versaļā, Francijā, un lems par jaunu šīs svara mērvienības standartu. Kāpēc būtu jāmaina līdz šim pastāvējušo standartu, un kāds būs jaunais?

Patlaban oficiālais kilograma standarts ir cilindra formā, nedaudz lielāks par golfa bumbiņu. Tas glabājas Sevrē pilsētā, netālu no Parīzes, ieslēgts aiz trīs atslēgām un noglabāts īpašos stikla cilindros. Tam ir vairākas kopijas, tomēr oriģinālais kilogramu smagais platīna un irīdija sakausējums jau no 1889. gada uzskatīts par precīzāko standartu.

Taču ar laiku tas zaudē svaru, kā arī nanotehnoloģiju sektors nav mierā ar šādu, fizisku mērvienības attēlojumu – ir nepieciešams vienādojums.

“Šāda vienādojuma sistēma strādā kopš 70 gadiem – mēs to pazīstam ar terminu “Kibla balanss”. Šīs izmaiņas ir nepieciešamas, lai veidotu jaunu pieeju kilogramam. Izmantosim elektrisku un mehānisku spēku, kas gravitācijas ietekmē veidos jaunu kilograma standartu,” skaidro Starptautiskā Svaru un mēru biroja direktors Martins Miltons.

Kilograma fiziskais standarts ir pēdējais, kas izmantots vēl līdz šim. Iepriekš līdzīgā situācija nonāca arī metrs – par šīs mērvienības standartu tika pieņemts dzelzs stienis, taču tagad metrs ir attālums, kādu precīzi noteiktā sekundes daļā gaisma ceļo vakuumā.

“Jaunās sistēmas priekšrocība būs tāda, ka tā būs patiesa, ja skatāmies no fizikas, dabas un pasaules likumiem. Mums vairs nevajadzēs paļauties uz vienu objektu, pieņemot, ka tas nemainās,” norāda Miltons.

Jaunā sistēma līdzēs nanotehnoloģiju un dažādu precīzu zinātņu sektoram. Ja piektdienas konferencē Versaļā jomas eksperti atbalstīs izmaiņas, viens kilograms būs izsakāms vienādojumā, kas balstīts Planka konstantē, ko izmanto, lai aprakstītu kvantu izmērus.

0 Komentāru