Zinātnieki apgalvo, ka ciplanētiešu eksistence mūsu galaktikā ir daudz reālāka nekā līdz šim uzskatīts

5 komentāri
Zinātnieki apgalvo, ka ciplanētiešu eksistence mūsu galaktikā ir daudz reālāka nekā līdz šim uzskatīts
AFP/SCANPIX

Dzīvības meklējumi ārpus Zemes robežām, iespējams, tikko ir piedzīvojuši lielāko attīstības lēcienu. Zinātnieki mūsu galaktikā ir atklājuši bagātīgus lielu organisko molekulu resursus.

Šīs organiskās molekulas radīja pirmo dzīvību uz Zemes un ir pat 100 reižu bagātīgākas nekā uzskatīts līdz šim, liecina Līdsas universitātes veiktie pētījumi.

Universitātes galvenā pētniece Dr. Ketrina Volša apgalvo, ka tās pašas sastāvdaļas, kas nepieciešamas, lai varētu dzīvot uz mūsu planētas, ir atrodamas arī uz citām zvaigznēm: “Iespējams, ka molekulas, kas nepieciešamas dzīvības uzsākšanai, ir viegli pieejamas visās planētu veidojošās vidēs”.

Piena ceļā ir apmēram 400 miljardi zvaigžņu, un katrai ir ir vismaz viena planēta. Miljoniem šādu planētu un zvaigžņu atrodas zonā, kurā ūdens ir šķidrā stāvoklī.

Ķīmiskā “zupa” tika konstatēta gāzes un putekļu protoplanetārajos diskos, kas riņķoja ap jaunajām zvaigznēm.

Zinātnieki apgalvo, ka laboratoriskie un teorētiskie pētījumi liecina, ka tās ir neapstrādātas sastāvdaļas, kas ir būtiskas bioloģiskajā ķīmijā uz Zemes. “Pareizos apstākļos tie rada cukurus, aminoskābes un pat ribonukleīnskābes (RNS) sastāvdaļas,” skaidro pētnieki.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka pirmā dzīvība uz Zemes balstījās uz RNS. ”Mēs vēlējāmies vairāk saprast, kur tieši un cik lielā mērā šīs molekulas ir sastopamas planētu – protoplanetāru disku – dzimšanas vietās,” norāda pētnieki.

Secinājumi ir balstīti uz unikālu ”spektrālo pirkstu nospiedumu” analīzi gaismā, ko izstaro materiāls ap jaunveidojamām zvaigznēm.

Datus vāca ALMA radioteleskops Atakamas tuksnesī Čīlē, kas spēj uztvert necilākos signālus no aukstākajiem kosmosa rajoniem.

Galvenās molekulas – ciāna acetilēns, acetonitrils un ciklopropāns lidēns – tika novērotas četros no pieciem protoplanetārajiem diskiem.

Reģionos, kuros tika konstatētas molekulas, veidojas arī asteroīdi un komētas. Zinātnieki apgalvo, tur iespējami arī dzīvībai līdzīgi procesi.

5 komentāri