Zāles būs ātrāk nekā vakcīna! Pirmie cerīgie rezultāti, meklējot ārstēšanu pret Covid-19

11 komentāri
Zāles būs ātrāk nekā vakcīna! Pirmie cerīgie rezultāti, meklējot ārstēšanu pret Covid-19
ZUMAPRESSS / SCANPIX

Ar ”Covid-19” pasaulē jau miruši vairāk nekā 150 000 cilvēku, taču joprojām nav zāļu pret šo vīrusu. Kamēr pasaule runā par vakcīnu, kuras izstrāde varētu prasīt gadus, eksperti visā pasaulē jau izmēģina dažāda veida zāles, un rezultāti ir ļoti cerīgi. BBC pētījis, cik tālu mēs esam ceļā uz zālēm, ar kuru palīdzību varētu glābt tūkstošus un apstādināt pandēmiju.

Kas šobrīd tiek darīts, lai atrastu ārstēšanu?

Meklējot līdzekli pret ”Covid-19”, visā pasaulē šobrīd tiek pētīti vairāk nekā 150 dažādi medikamenti. Lielākā daļa no tiem ir jau zināmas zāles, kuras tiek izmēģinātas vīrusa ārstēšanā.

Pasaules veselības organizācija (PVO) ir sākusi izmēģinājumus, kuru mērķis ir novērtēt daudzsološākās ārstēšanas metodes. Vairāki pētniecības centri visā pasaulē mēģina izmantot izdzīvojušo asinis kā ārstēšanu, jo tajās atrodamas antivielas.

Piekritis nodod asinis eksperimentiem ir arī latvietis Mārtiņš. Lasi TE!

Šobrīd tiek pētītas trīs pieejas ”Covid-19” ārstēšanai.

  • Pretvīrusu zāles, kas tieši ietekmē koronavīrusa spēju attīstīties ķermeņa iekšienē;
  • Zāles, kas var nomierināt imūnsistēmu. Pacienti smagi saslimst, kad viņu imūnsistēma pārmērīgi reaģē un sāk nodarīt kaitējumu ķermenim;
  • Antivielas, kas izgatavotas no izdzīvojušo cilvēku asinīm vai izgatavotas laboratorijā, un kas varētu strādāt pret vīrusu.

Daudzsološais medikaments ”Remdesivīrs”

Pasaules Veselības organizācijas pārstāvis Brūss Ailvards paziņojis, ka šobrīd vienīgās zāles, kurām manāmas kādas efektivitātes pazīmes, ir ”Remdesivīrs”.

Šīs zāles sākotnēji tika izstrādātas Ebolas ārstēšanai, taču galu galā citas izrādījās efektīvākas, tāpēc ”Remdesivīrs” tika piemirsts. Nu atkal tiek runāts par tā efektivitāti ”Covid-19” kontekstā.

Pētījumos ar dzīvniekiem jau izpētīts, ka tas strādā citu, reti izplatītu, bet nāvējošu koronavīrusu gadījumā, kas rada cerības, ka tas būs efektīvs arī pret ”Covid-19” koronavīrusu.

Arī Čikāgas universitātes vadīto pētījumu pirmie rezultāti liecina par zāļu iedarbīgumu.

Tas ir viens no četriem PVO izmēģinājuma medikamentiem, un tā ražotājs, kompānija ”Gilead” arī organizē izmēģinājumus. Tas liek cerēt, ka jau drīzumā zināsim vairāk par šī medikamenta iespējām.

HIV zāles kā iespējama ”Covid-19” terapija

Tiek daudz runāts par to, ka ”Covid-19” ārstēšanā varētu strādāt lopinavīrs un ritonavīrs – zāles, kuras lieto ar HIV inficētie. Tiesa, pierādījumu šai teorijai šobrīd vēl ir pārāk maz.

Laboratorijas apstākļos lopinavīrs un ritonavīrs uzrāda cerīgus rezultātus, taču izmēģinājumi uz reāliem cilvēkiem ir sagādājuši vilšanos.

HIV zāles līdz šim nav uzlabojušas ”Covid-19” slimnieku atveseļošanās procesu vai pazeminājusi vīrusa līmeni.

Taču eksperti akcentē – drosmīgais pētījums tika veikts ar ārkārtīgi slimiem pacientiem, no kuriem gandrīz ceturtā daļa nomira. Iespējams, ja zāles tiktu lietotas agrāk, pacienta organisms reaģētu.

Vai malārijas zāles var apturēt koronavīrusu?

PVO pētījumu redzeslokā ir arī malārijas zāles. Hlorhinīnam un tam radniecīgam atvasinājumam – hidroksihlorhinīnam – var būt pretvīrusu un imūnsistēmu nomierinošas īpašības.

Zāles ir nonākušas pētnieku uzmanības centrā kā iespējamā koronavīrusu terapija, lielā mērā pateicoties ASV prezidenta Trampa apgalvojumiem, taču joprojām ir maz pierādījumu par to efektivitāti.

Hidrohlorhokīnu lieto arī reimatoīdā artrīta ārstēšanā.

Laboratorijas testi norādījuši, ka tas var kavēt koronavīrusa attīstību, un daži ārsti jau paziņojuši, ka tas, šķiet, palīdz pacientiem.

Tomēr PVO saka, ka vēl nav pārliecinošu pierādījumu par tā efektivitāti.

Multiplās sklerozes zāles pret ”Covid-19”?

Ja imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz vīrusu, tas var izraisīt iekaisumu visā ķermenī. Šāda reakcija palīdz organismam cīnīties ar infekciju, taču, ja tā ir pārāk izteikta, rodas blakusparādību bojājumi visā ķermenī , un rezultāts var būt letāls.

Šobrīd tiek pētīts beta interferons, ko lieto multiplās sklerozes ārstēšanai. Interferoni ir ķīmisku vielu grupa, ko ķermenis atbrīvo, kad tam uzbrūk vīruss.

Lielbritānijas atveseļošanās pētījumā tiek pētīts arī deksametazons – steroīdu veids, ko lieto iekaisuma mazināšanai. Taču arī te par rezultātiem runāt ir pāragri.

Izslimojušo asinis kā ārstniecības metode

Cilvēkiem, kuri izslimojuši ”Covid-19” infekciju, asinīs rodas antivielas, kas kādu laiku pēc slimošanas pasargā no atkārtotas inficēšanās.

Viena no metodēm, ko izmēģina mediķi – slimo pacietu terapijā lietot atveseļoto asins plazmu.

ASV jau ir ārstējuši 500 pacientus ar tā dēvēto ”atveseļošo plazmu”, un iesaistās arī citas valstis.

Cik ilgi vēl jāgaida zāles?

BBC atgādina, ka visas augstāk minētās opcijas pagaidām ir tikai eksperimenti, un ir pāragri runāt par to, kad varētu atrast zāles pret ”Covid-19”. Zāļu radīšana ir garš process, jāpārliecinās, ka tām nav nevēlamu blakusparādību.

Tajā pat laikā, zinātnieki ir diezgan pārliecināti, ka tuvāko mēnešu laikā būs jau zināmi augstāk minēto izmēģinājumu rezultāti, kas ļaus izstrādāt ārstēšanu. Un tas būs daudz ātrāk, nekā tiks izstrādāta efektīva vakcīna.

Zāles no vakcīnas atšķir tas, ka zāles ārstē vīrusu, kamēr vakcīna aizsargā organismu no tā saķeršanas. Varam būt diezgan droši par to, ka zāles tiks radītas ātrāk, nekā vakcīna, jo ārsti, kuri rada zāles, pārbauda un kombinē jau izstrādātas vielas, par kurām ir zināms, ka tās ir pietiekami drošas lietošanai, turpretī vakcīnas radīšanu pētnieki sāk no nulles.

Dažas pilnīgi jaunas eksperimentālas koronavīrusu zāles tiek pārbaudītas arī laboratorijā, bet tās vēl nav gatavas pārbaudēm ar cilvēkiem.

Ko mainīs zāļu atrašana?

Primārais ieguvums no zāļu atrašanas, protams, būs tas, ka būs iespējams glābt dzīvības, taču ne mazāk svarīgs – tas ļautu visā pasaulē atcelt neskaitāmos ierobežojumus.

Efektīva ārstēšana būtībā padarītu koronavīrusu par ne tik smagu slimību.

Cilvēkus būtu iespējams ārstēt efektīvāk, mazinātos intensīvās terapijas nodaļu pārpūles risks, līdz ar ko ”Covid-19” kļūtu par vienkārši vēl vienu saaukstēšanos, ko iespējams laikus izārstēt, dzerot atbilstošas zāles.

Šobrīd lielākā daļa ”Covid-19” slimnieku vīrusu izslimo vieglā formā – to var ārstēt mājās ar gultas režīmu, paracetamolu un lielu daudzumu šķidruma.

Bet dažiem cilvēkiem nepieciešama intensīvāka ārstēšana slimnīcā, kas ietver skābekļa atbalstu, piemēram, ventilāciju. Un tieši tāpēc, lai pasargātu riska grupas, arī pārējiem jāievēro stingrie ierobežojumi. Bet, ja tiktu atrastas zāles, arī šos cilvēkus varētu vienkāršāk izārstēt.