Virs Latvijas novērots meteors – bolīds

1 komentārs

Meteors virs Latvijas – zinātnieki apstiprinājuši, ka spožo gaismu debesīs, ko pirmdien īsi pirms plkst. 21.00 redzējuši cilvēki daudzviet Latvijā, radījusi meteora krišana.

Meteors virs Latvijas varētu būt traucies no kosmosa lejā ar ātrumu amplitūdā no 30 līdz 70 kilometriem sekundē. Tas ir vairākkārt ātrāk nekā izšauta lode no ieroča. Astronoms Ilgonis Vilks gan saka, – kosmisko iežu daļas uz zemes mēs neatradīsim, jo tas nevarēja paspēt ietriekties zemē.

“Spriežot pēc spožuma un apraksta, ka nebija skaņas un nebija vērā ņemama dūmu aste, kas ilgstoši saglabātos atmosfērā, var secināt, ka tas pilnībā sadega augstu gaisā atmosfērā – vairāku desmitu kilometru augstumā.”

Virs Latvijas fiksētais meteors ar tik spožu gaismu tiek klasificēts kā bolīds. Latvijā novērotā parādība nav meteorīts.

Par meteorītu to varētu saukt tikai tad, ja reāli nokristu uz zemes, radot milzu sprādzienu daudzu kilometru tālumā, piemēram, 2013. gadā Krievijā, Čeļabinskā, kad mājām izbira logi. Taču arī bolīdi mēdz radīt skaņu.

“Viņš, ietriecoties atmosfērā, rada spēcīgu trieciena vilni, un tās gāzes, kas tiek sakarsētas, spīd – šajā gadījumā skaisti zaļā krāsā. Šis konkrētais objekts bija redzēts arī tik tālu kā Baltkrievijā Baranavičos, tas ir pārlidojis Latviju, mūs iepriecējis, bet aizlidojis vēl tālāk,” turpina astronoms un fiziķis Ilgonis Vilks.

Ārzemēs bolīdus novēro samērā bieži. Latvijā pēdējā reize bija 2017. gadā. Savukārt 2011. gadā bolīds bija vēl spožāks un ar troksni, jo nonāca zemei tuvākajos desmit kilometros. Tad varēja domāt, ka kosmiskie ieži nokrituši uz zemes.

Bolīdi ir kosmiskie ieži, asteroīdu atlūzas, kas lido dažādos virzienos pēc asteroīdu satriekšanās kosmosā.