Vēsturisks sasniegums: astronomiem izdevies uzņemt pirmo melnā cauruma fotogrāfiju

3 komentāri
Vēsturisks sasniegums: astronomiem izdevies uzņemt pirmo melnā cauruma fotogrāfiju
REUTERS/SCANPIX

Vēsturisks sasniegums kosmosa izpētē. Astronomi trešdien prezentēja pirmo melnā cauruma fotogrāfiju, kas sniedz jaunas zināšanas par vienu no noslēpumainākajiem objektiem visumā.

Pie šī projekta darbojās vairāk nekā 200 cilvēku 20 valstīs. Tajā bija iesaistīti kopumā astoņi radioteleskopi. Sasaistīti kopā kā milzīga spoguļa fragmenti tie izveidoja virtuālu observatoriju 12 tūkstošu kilometru jeb aptuveni Zemes diametrā.

“2017. gada aprīlī teleskopi pagriezās pret galaktiku 55 miljonu gaismas gadu attālumā. To sauc “Messier 87″ un tās centrā ir supermasīvs melnais caurums. Šodien es ar lielu gandarījumu varu teikt, ka mēs esam redzējuši to, ko uzskatījām par nesaskatāmu. Mēs esam nofotografējuši melno caurumu,” norādīja projekta direktors Šeps Dēlemens.

Attēlā redzams melns kodols, kuru apņem oranžs gāzes un plazmas vainags. Fotogrāfija līdzinās pēdējās desmitgadēs mākslinieku radītajiem melno caurumu zīmējumiem. Šis melnais caurums sver 6,5 miljardus reižu vairāk nekā mūsu saule.

Teleskopi gan nav novērojuši pašu melno caurumu, kura gravitācija ir tik stipra, ka pat gaisma nevar izbēgt, bet gan tā sagūstītos materiālus – nokaitētu gāzi un plazmu ap to.

3 komentāri