Vai tavā pagalmā ir meteorīts? Aicina iesaistīties zinātniskā akcijā

0 Komentāru

Latvijā īpaši ilgu laiku, vairāk nekā gadsimtu, nav atrasts neviens jauns meteorīts. Tagad mums katram ir iespēja mainīt meteorītu iztrūkumu. Latvijas Astronomijas biedrība aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību neparastiem iežiem savā apkārtnē un ar īpaša algoritma palīdzību atrast jaunus Latvijā nokritušus meteorītus.

Latvijā līdz šim ir atklāti vien četri meteorīti, nesenākā atrašanas reize bijusi pirms 130 gadiem.

Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Kārlis Bērziņš norāda uz stendā redzamajiem Latvijas meteorītiem, kas visi ir akmens meteorīti: “Bet visiem, protams, kā jau tipiskiem meteorītiem, sastāvā ir dzelzs komponente. Metālu satur aptuveni 95% meteorītu. Protams, tas reaģē uz magnētu.”

Tieši tāpēc viena sena un droša metode meteorītu meklēšanā ir magnēts. Ja tas pievelkas izvēlētajam iezim, tad tā ir laba liecība, ka tas ir kosmiskas izcelsmes. Taču zinātnieks brīdina, ka minētā metode var arī sabojāt jaunākos meteorītus.

“Ja meteorīts ir pavisam nesen nokritis, tad tomēr vajadzētu izvairīties un to magnētu nelikt klāt. Tas ir vēl diezgan maz pētīts, bet meteorīti satur savu iekšējo magnētismu, kas ir ļoti mazs. Pieliekot klāt spēcīgu magnētu, mēs izdzēšam to 4,5 miljardus gadus seno informāciju, un tā ir zaudēta zinātnei,” skaidro Meteorītu muzeja vadītājs.

Tieši tāpēc Latvijas Astronomijas biedrība akcijas ar nosaukumu ”Vai arī tavā pagalmā ir meteorīts?” ietvaros aicina izmantot īpašu algoritmu jeb jautājumu kopu meteorītu noteikšanai.

Jautājumi ir pieejami lapā “meteoriti.lv”. Aizpildīšana aizņem aptuveni 15 minūtes, un tas ir visai drošs veids, kā noteikt jūsu atrastā ieža izcelsmi.

“Sasniedzot pozitīvu rezultātu un arī negatīvu, mēs aicinām ziņot mums. Tie, kas vēlas, atstāj kontaktinformāciju un iesaistās akcijā. Tālāk jau, visticamāk, būs vajadzīgs foto,” skaidro Meteorītu muzeja vadītājs.

Astronomijas biedrības pārstāvis norāda, ka Latvijā tagad zināmo četru vietā jābūt vismaz desmit zināmiem meteorītiem. Tāpēc liela cerība tiek likta uz iedzīvotāju atsaucību.
0 Komentāru