Uz Latviju atgādātas nelikumīgi izvestas arheoloģiskās vērtības

0 Komentāru

Noziedzīgi izvestas arheoloģiskās vērtības ir nogādātas atpakaļ Latvijā. Norvēģijas policijas un diplomātu sadarbības dēļ uz Latviju no Norvēģijas ir atgādātas 493 senlietas. Lielais vairums ir monētas, taču ir arī dažādi vēl krietni senāki vērtīgi arheoloģiski priekšmeti, vēsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvis Jānis Asaris norāda, ka viņi beidzot klātienē redz atgūtos arheoloģiskos dārgumus. Uz Norvēģiju izvestās vērtības Latvijas diplomātu rokās jau bija nodotas jūnijā, taču uz Latviju atvestas tikai tagad.

Visvairāk uz Norvēģiju bija izvestas dažādu periodu monētas, īpaši daudz Polijas sudraba šiliņu.

”Kā zināms, Livonijas periodā apritē ir Polijas, Lietuvas arī vācu zemju monētas. Lielākais un interesantākais, diemžēl nezinām konkrētu atraduma vietu, ir Jāņa 2. Kazimira Polijas šiliņu depozīts. Tas vien sastāv no 434 monētām,” stāsta arheologs Jānis Asaris.

17. gadsimta 60. gadu Polijas šiliņi, Rīgas brīvpilsētas monēta nav vienīgais, ko noziedznieks no Latvijas bija nelikumīgi aizgādājis uz Norvēģiju pārdošanai.

”Gribētu vēl izcelt, atzīmēt kā tādu retāku priekšmetu. Šī ir tā sauktā šķēršu sakta, kas ir agrākais priekšmets, tāpēc retāks. Tā ir datējama ar otro līdz ceturto gadsimtu,” skaidro Asaris.

Vērtības ir atgūtas, taču noziedznieka dēļ to arheoloģiskā nozīme ir iedragāta, visdrīzāk neatgriezeniski.

”Tas ir tas, ko mēs vienmēr uzsveram, kāpēc vispār ir būtiska šī mūsu cīņa pret mantračiem. Šiem priekšmetiem zūd konteksts, kas ir arheologiem svarīgi. Mēs nezinām precīzi tās atrašanās vietas,” skaidro arheologs.

Arheoloģijas speciālisti vien aptuveni var noteikti, ka daļa priekšmetu izcelsme ir Rietumu un Ziemeļu Latvijā. Taču, kur tieši tie atrasti, nav zināms.

Norvēģijas policijas rokās joprojām esošais noziedznieks jau iepriekš, arī Latvijā, bija nonācis likumsargu redzeslokā.

Diemžēl viņš saviem spēkiem veicis priekšmetu apstrādi, prastu remontu.

Noziedznieks, kurš joprojām atrodas Norvēģijas policijas rokās, uzmanību piesaistīja, cenšoties pārdot arheoloģiskās vērtības.

Šādu arheoloģisku vērtību tirdzniecība ir aizliegta, tāpēc eksperti nevēlas nosaukt pat aptuvenu cenu melnajā tirgū. Latvijā atgādātās vērtības tiks atdotas Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam.

0 Komentāru