Unikāls notikums – pirmo reizi kosmosā novēro kilonovas veidošanos

Komentāri

Pirmo reizi ar Zemes mērierīcēm kosmosā reģistrēta un vienlaikus novērota kilonovas veidošanās!

Latvijas zinātnieki LNT Ziņām norāda, ka tas ir unikāls notikums astrofizikas vēsturē, jo beidzot gūti pierādījumi un skaidrojums arī gamma staru izplatībai un smago metālu veidošanās procesiem, saplūstot divām neitrona zvaigznēm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdz šim par šādiem procesiem zinātnieki varēja spriest tikai teorētiski, taču jauno gravitācijas viļņu uztvērēju dēļ šā gada augustā reģistrēti gan gravitācijas viļņi, gan arī gamma stari.

Vjačelsavs Kaščejevs
LU fizikas profesors

Zinātnieki, pateicoties gravitācijas viļņiem, spēja uzreiz pēc tam, kad gravitācijas viļņi no šā notikuma nonāca uz zemes, uzreiz noteikt to vietu uz debesīm, kur tēmēt visus pārējos teleskopus, un visa šī fantastiskā notikumu secība tika reģistrēta visdažādākajos veidos, ļaujot pirmo reizi saprast, kā šādas sadursmes notiek.

Kilonovas veidošanās fenomena novērošanā un pētīšanā bija iesaistīti visi pasaules vadošie kosmosa zinātniskie institūti un 70 observatorijas, kas mēnesi pēc notikuma veica pētījumus un teorētiskus aprēķinus.

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl