Trīs valstis gandrīz vienlaikus gatavojas doties “iekarot” Marsu

Pievienot komentāru
Trīs valstis gandrīz vienlaikus gatavojas doties “iekarot” Marsu
AP / SCANPIX

Kosmosa pētnieku aprindās, šo varētu dēvēt par Marsa vasaru. Uzreiz trīs valstis sūtīs savas izpētes stacijas uz Sarkano planētu, lai ievāktu paraugus, ielūkotos šīs planētas pagātnē un, iespējams, noskatītu vietu nākotnes misijām, kurās varētu beidzot piedalīties arī cilvēki.

ASV, kuru var dēvēt par Marsa izpētes veterāniem, centīsies pievienoties arī Apvienotie Arābu Emirāti un Ķīna. Patiesībā, Emirāti jau bija gatavi uzsākt šīs trijotnes došanos kosmosā, tomēr slikti laika apstākļi virs pacelšanās platformas Japānas dienvidos to liedza. Jaunie starta datumi liecina, ka pacelšanās varētu notikt tuvākajās dienās.

“Jau pieejamo datu par Marsu apvienošana ar Emirātu jauniegūto informāciju ļaus mums plašāk iepazīt Marsa atmosfēras attīstību,” saka AAE Marsa misijas vadošā pētniece Sāra Amiri.

Tomēr laika nav daudz. Arī pati ASV un Ķīna centīsies ”iespiest” savu starta laiku nelielajā logā līdz augusta vidum. Šādai blīvai Marsa izpētei ir pamatots iemesls. Tikai neilgu laiku, katrus 26 mēnešus Marss un Zeme ir tajā pašā saules pusē. Tad nesējraķetēm uz Marsu ir visīsākais ceļš. Nelabvēlīga laika vai tehnisku ķibeļu dēļ var nākties atlikt misiju, tomēr tad līdz nākošajam šādam logam jāgaida jau minētie, vairāk nekā divi gadi.

Misiju starta laiki jūlija beigās un augustā liecina, ka piezemēšanās varētu notikt nākamgad februārī vai martā.

Tagad par katru no misijām: Apvienotie Arābu Emirāti cer kļūt par pirmo reģiona valsti, kas veikusi sarežģīto nolaišanos – un šo plānu vēl ambiciozāku padara fakts, ka Emirātu kosmosa aģentūra tika dibināta vien pirms sešiem gadiem.

Marsa misiju izdošanās reitings ir aptuveni 50%. Emirātu amatpersonas cer, ka ar izpētes staciju ”Cerība” izdosies nosēsties uz Zemes kaimiņa ar pirmo reizi, jo tad tas notiktu valsts 50. gadadienā.

“Šī misija ir kā cerība arābu pasaulei. Tā vēsta cilvēkiem, ka mēs varam būt labāki, sasniegt vairāk un uzlabot savu valsti. Mēs varam sasniegt visu,” pauž AAE premjerministrs Muhameds Bin Rašīds Al Maktūms.

Ķīna lielu daļu savas misijas, dēvētu par ”Jautājumi debesīm” tur slepenībā. Valsts centīsies labot kļūdas pēc neveiksmīgās 2012. gada misijas, kuras laikā Krievijas nesējraķete ar Ķīnas izpētes staciju avarēja. Tagad tiks izmantotas pašmāju tehnoloģijas. Piektdien Ķīna paziņoja, ka raķete jau notēmēta pareizajā virzienā.

“Šobrīd esam pabeiguši visus testus. Tagad mūsu galvenais pienākums būs uzpildīt degvielu un vēlreiz pārbaudīt visus mērījumus,” teic Ķīnas Marsa misijas palaišanas centra pārstāvis Lī Benkī.

Savukārt ASV lūko papildināt savu izpētes arsenālu. Savienotajām valstīm jau deviņi veiksmīgi nolaišanās mēģinājumi uz Marsa. Šis, līdzi nesot NASA izpētes robotu, jeb “roveru” ar nosaukumu ”Neatlaidība” ir pirmais, kura galvenais uzdevums ir atrast senas dzīvības formas uz Marsa. Agrākās misijas bija citādas, meklējot ūdens pēdas un vērtējot planētas apdzīvošanas iespējamību.

“Tas būs 300 miljonu jūdžu garš ceļš un galvenais mērķis ir atrast ne tikai zīmes par seniem, mikroskopiskiem organismiem, bet uziet paraugus, kuros šī dzīvība ir saglabājusies. NASA cer nosūtīt vēl vienu staciju un atvest paraugus mājās, iespējams, 2031. gadā,” teic “Associated press” žurnāliste Mārsija Danna.

Šī arī būs pirmā misija, kurā pašam izpētes robotam ir piestiprināts neliels helikopters. Testa lidojumi tiks veikti līdz ko stacija nosēdīsies vēlamajā vietā, kāda sena ezera gultnē.

“Pirmo reizi demonstrēsim lidošanu uz citas planētas – Tas patiesi ir svarīgs izpētes rīks. Varēs sākumā lidot pa priekšu izpētes robotam un novērot ceļu. Iegūsim labākus attēlus nekā no orbītas,” norāda NASA pētniece Betānija Ēlmane.

Šiem pētījumiem, protams, ir arī lielais mērķis – nogādāt cilvēkus uz Marsa. NASA plānus neslēpj. Līdzi šai kosmosa misijai jau tiek sūtīti astronautu tērpu paraugi, lai vērtētu, kā tie izturēs Marsa apstākļus. Pagaidām ASV uzsver, ka cilvēki kāju uz Sarkanās planētas varētu spert 2030. gados.