Robotikas inženieri rada plaušu ventilatorus Latvijas slimnīcām

2 komentāri

Nepieciešamības gadījumā Latvijas slimnīcām būs pieejamas Latvijā radītas mākslīgās elpināšanas iekārtas, ar kurām glābt Covid-19 pacientu dzīvības. Pašlaik iekārta vēl tiek pilnveidota, taču jau tuvākajās nedēļās tās būs pieejamas slimnīcu lietošanai.

Mākslīgās elpināšanas iekārtas prototips apzināti radīts vienkārši, lai būtu iespēja izveidot iespējami daudz šādu aparātu. Idejas līdzautors Einārs Deksnis ar biedriem plaušu ventilatoru radīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) dizaina fabrikā, kur šī iekārta ieguva otro vietu.

“Šeit ir viena daļa no tā aparāta, mums ir manuālais elpināšanas maiss, to izmanto neatliekamās medicīnas gadījumos. Tas, ko mēs gribam izdarīt, ir robotizēt šo te maisa spaidīšanu, lai nebūtu manuāli cilvēkam jāsēž blakus un jāspaida,” stāsta robotikas inženieris un idejas līdzautors Einārs Deksnis.

Tātad galvenais, ko robotikas speciālisti radījuši, ir iekārta, kas ritmiski saspiež gaisa balonu, kas pa cauruli nogādā gaisu pacienta plaušās. Papildus tam iekārtai ir pievienoti arī sensori, kas seko līdzi elpināmā cilvēka elpošanai.

“Tas arī tajā pašā laikā ir aprīkots ar sensoriem, kas ir tādi paši kā advancētākajās iekārtās, kas spēj monitorēt spiediena plūsmu un precīzi šos parametrus kontrolēt,” norāda Deksnis.

RTU pētnieki jau tuvākajā nedēļā plāno iegūt mediķu apstiprinājumu tam, ka iekārta ir gatava un tad jau salikt un nodot slimnīcām lietošanai gatavus plaušu ventilatorus. “Divu vai trīs nedēļu laikā varētu uzražot pirmās partijas, kas varētu būt piecdesmit gabali, varbūt arī vairāk,” stāsta zinātnieks.

Apskatot internetā esošo piedāvājumu, ”900 sekundes” pārliecinājās, ka iekārtas ir pieejamas. Tās maksā no aptuveni 8 tūkstošiem līdz pat 30 tūkstošiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Savukārt piegādes termiņi norādīti – no viena mēneša līdz pat vairākiem mēnešiem, ar piebildi, ka piegādes termiņi var mainīties.

Latvijā radītās alternatīvas līdzautors norāda, ka realitātē plaušu ventilatori teju vairs nav nopērkami. Tāpēc, ka koronavīrusa slimniekiem bieži vien ir elpošanas grūtības un mākslīgo elpinātāju pieejamība ir dzīvības un nāves jautājums.