Rapšu eļļa pret naftu! Latvijas zinātnieki ar jaunu materiālu piesaka konkurenci naftas pārstrādes produktiem

0 Komentāru

Mūsu zinātnieki Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā izstrādājuši jaunu materiālu, putupoliuretāna kompozīciju, kur ražošanā izmantota Latvijā iegūstamā rapšu eļļa. Kā norāda viens no projekta autoriem, tad šis materiāls būs konkurētspējīgs ar līdzīgiem naftas pārstrādes produktiem gan cenas, gan materiāla īpašību ziņā.

Foto: Ekrānuzņēmums no video

“Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts jau ilgus gadus strādā poliuretāna ķīmijā un tehnoloģijā, un pēdējos gados mūsu aktivitātes ir veltītas poliuretāna materiālu ieguvei no atjaunojamām izejvielām. Strādājam gan ar rapšu eļļu, kas ir Latvijas izcelsmes izejviela, gan ar taleļļu, kas ir Skandināvijas izcelsmes izejviela, celulozes rūpnīcu blakus produkts. Šajos gados mēs esam ieguvuši plašas zināšanas un pieredzi un apkopojuši rezultātus, un izveidojuši datubāzi par dažādiem poliuretāna materiāliem, ko varētu iegūt no šīm atjaunojamām izejvielām, ir reālas receptūras, ko ir iespējams piedāvāt industrijai, kas tiešām dod lielu ieguldījumu energoefektivitātē un arī Eiropas neatkarībā no naftas ražotājvalstīm,” norāda Uģis Cābulis, polimēru laboratorijas direktors.

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Arī Miķeļa Kirpluka, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta doktoranta, disertācijas tēma ir saistīta ar cietā poliuretāna putuplasta izstrādāšanu no atjaunojamiem resursiem. “Mūsu uzdevums bija izgatavot šādu te detaļu, kas ir automašīnas trieciena absorbcijas elements, un doma ir, ka šis elements ir gatavots tīri no polimēriem vai plastmasām. Cietais poliuretāna putuplasts ļauj samazināt svaru detaļai, kā arī uzlabot trieciena absorbcijas rakstura īpašības,” norāda M. Kirpluks.

Anda Fridrihsone
Projektā iesaistīta pētniece

“Polimēru laboratorijā mēs esam arī apguvuši dzīves cikla analīzi, kuru izmantojot mēs varam novērtēt, kādu ietekmi uz vidi sava ražošanas procesa laikā atstāj šie materiāli. Savos pētījumos esam atklājuši, ka rapšu eļļas polioli atstāj mazāku ietekmi uz vidi nekā naftas ķīmijas polioli, līdz ar to ražošana ir videi draudzīgāka.”

Ar šo projektu mēs parādījām to, ka izstrādātais materiāls ir konkurētspējīgs ar naftas pārstrādes ķīmiju. Gala lietotājam atjaunojamās izejvielas nav nepieciešamas, visu nosaka cena un īpašības, un šis materiāls ir spējīgs konkurēt gan ar īpašībām, gan ar cenu ar naftas pārstrādes produktiem.

0 Komentāru