Pirmais fizikai veltītais festivāls “Fizmix eksperiments” izpelnās simtiem jauniešu interesi

Pievienot komentāru
Pirmais fizikai veltītais festivāls “Fizmix eksperiments” izpelnās simtiem jauniešu interesi
Foto: Jānis Zvērs, TV3 Ziņas

Rīgā aizvadīts pirmais fizikai veltītais festivāls “Fizmix eksperiments”. Interese par šo eksaktās zinātnes nozari Latvijas jauniešu vidū izrādījusies gana liela. Iespēja aizraujošā veidā iepazīt fizikas likumus vilināja simtiem jauniešu.

Jau pie ieejas pasākumā veidojas rindas – te iespējams pārbaudīt sava vestibulārā aparāta spējas milzīgā rotējošā bumbā, kā arī notestēt līdzsvara izjūtu uz atsperēm uzmontētos divriteņos.

Divritenis, kuram stūre griežas uz otru pusi, ir arī pieprasīta atrakcija jau angāra iekšpusē. Uz festivāla lielās skatuves ar iedvesmas stāstiem par fiziku dalījās pašmāju ultravieglo lidaparātu inženieri, robottehnikas skolas pārstāvji, šefpavārs Māris Astičs un lidotājs Ingus Augstkalns, kurš veicis pasaulē pirmo lēcienu ar izpletni no bezpilota lidaparāta jeb drona.

“Šeit var pildīt uzdevumus par slaveniem zinātniekiem. Sākumā jau visus interesē tās aktivitātes, kur var rokas pielikt, bet ja var kaut ko vinnēt – arī forši,” saka organizatore Dita.

“Man vislabāk patika par skaņu, kad tikai no vibrācijām un rezonatoru var pārvērst ļoti skaļā mūzikā. Es gribētu mācīties par fiziķi,” norāda Eduards.

Par plašo apmeklētību prieks fizikas macībspēkiem. Ja reiz interese tik liela, tad cerības uz nākamo ekspertu paaudzi ir. “Nākotnē būs variāk robotu, mākslīgā intelekta, tas viss balstās uz to, ka saprot, kā fizikas likumi strādā. Tas, ka tik daudz te jauniešu, rada prieku. Un pats galvenais – ar fiziku var labi nopelnīt,” pauž RTU asociētais profesors Pēteris Apse-Apsītis.

“Atalgojums ir konkurētspējīgs, salīdzinot ar Rietumu algām. Arī tie, kas no mūsu studentiem nepaliek akadēmiskajā fizikā, kuriem sekmes nebija augšgalā, strādā labos amatos, jo fizikas zināšanas ir noderīgas,” apliecina LU Fizikas un matemātikas fakultātes dekāns Sandris Lācis.

Pēcpusdienā pasākuma vietā notika astoto un devīto klašu fizikas erudīcijas konkursa “Fizmix eksperiments” fināls.