Piešķir 300 000 eiro aprīkojuma iegādei, kas ļaus Latvijā testēt potenciālas Covid-19 vakcīnas un zāles

6 komentāri
Piešķir 300 000 eiro aprīkojuma iegādei, kas ļaus Latvijā testēt potenciālas Covid-19 vakcīnas un zāles
REUTERS / SCANPIX

Pētniecības laboratorijas aprīkojuma iegādei Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) papildus būs pieejami 300 000 eiro, par to otrdien lēma valdība.

Kā aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), lai testētu Latvijā radītos Covid-19 vakcīnu un zāļvielu kandidātus, pētniecības laboratorijas aprīkojuma iegādei BMC no Eiropas Savienības (ES) fondu programmas būs pieejams papildu finansējums.

Pēc IZM paustā, finansējumu plānots ieguldīt BMC trešā bioloģiskās drošības līmeņa šūnu laboratorijas izveidei un pētniecības laboratorijas aprīkojuma iegādei.

“Šobrīd Latvijas zinātnieki aktīvi iesaistās Covid-19 izraisošā vīrusa izpētē. Būtisks priekšnosacījums dažādiem SARS-CoV-2 pētījumiem ir iespēja vīrusu pavairot kontrolētos laboratorijas apstākļos,” skaidroja IZM, uzsverot, ka tas ir nepieciešams, piemēram, lai varētu testēt Latvijā radītos vakcīnu un zāļvielu kandidātus, dažādo vīrusa variantu izpētei, vai dzīvotspējīgu vīrusa daļiņu detektēšanai dažādos klīniskajos, materiālu un apkārtējās vides paraugos.

IZM norādīja, ka SARS-CoV-2 pieder pie trešā biodrošības līmeņa patogēniem, kura kultivēšanai ir nepieciešami augsti drošības standarti. Šobrīd BMC ir pieejamas īpaši konstruētas trešā biodrošības līmeņa drošības līmeņa telpas, bet tās vēl nav iekārtotas ar atbilstošu aprīkojumu, kura nodrošinājums sniegtu visiem ieinteresētajiem pētniekiem Latvijā no dažādām zinātniskajām institūcijām pieeju pie šādas infrastruktūras.

Vienlaikus ministrija akcentēja, ka iespēja pavairot vīrusu ļaus arī testēt individuālos aizsardzības līdzekļus tepat Latvijā.

Savukārt attiecībā uz laboratorijas aprīkojumu, jau šobrīd sadarbībā ar Šveices partneriem BMC ir izveidoti pirmie vakcīnas kandidāti, kā arī izpētīti vairāki desmiti Latvijā cirkulējošo vīrusa variantu genomi, uzsvēra IZM.