Pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma Latvijas debesīs atkal novērojama spoža komēta

1 komentārs
Pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma Latvijas debesīs atkal novērojama spoža komēta
ILGONIS VILKS / TWITTER

Pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma Latvijas debesīs atkal novērojama spoža komēta. Vēl līdz jūlija beigām, veiksmīgu laikapstākļu gadījumā, ziemeļu pusē uzmirdzēs komēta, kam dots nosaukums “Neowise”. Bruņojoties ar fotoaparātu, komētas medībās kopā ar astronomu Ilgoni Vilku devās arī TV3 Ziņas.

Pulkstenis ir 1.00 naktī un kopā ar astronomu Ilgoni Vilku dodamies meklēt piemērotāko vietu komētas fotografēšanai.

“Viņa ir vakarpusē augstāk, tad ir viszemāk ziemeļos, tad atkal ceļas uz augšu. Bet šobrīd sakrīt tā, ka, kad viņa ir viszemāk, tad ir vistumšākais laiks. Tas ir tas, kas mums vajadzīgs. Jo pirms tam ir par gaišu un būs grūti saskatīt,” skaidro astronoms.

Plāns ir uzņemt foto, lai komēta atrastos virs Vanšu tilta. “Mums vajadzētu sagaidīt, kad tie mākoņi paceļas tik daudz, ka arī pilona augša, tur arī tās debesis ir redzamas,” norāda Ilgonis Vilks.

Lai komētu redzētu, jābūt piemērotiem laikapstākļiem. Šāds foto būtu īpašs, jo nav zināms, kad nākamreiz kādu komētu varēs iemūžināt – spožas komētas parādās reti – vidēji ik pēc 15 līdz 20 gadiem.

“Tas ir patiešām patīkams notikums, jo vēl pāris komētas esmu redzējis. Bet 1999. gadā bija tiešām pēdējā komēta, kuru varēja redzēt, tā ērti vērot pat pāris mēnešus ilgi. Šī tik tuvu nebūs. Lai gan viņi tuvojas zemei, viņa attālinās no saules, kā rezultātā spožums sāks samazināties,” teic astronoms.

Komēta “Neowise”, kura savu vārdu ieguvusi no tāda paša nosaukuma NASA teleskopa, kurš to 27. martā atklāja, patiesībā ir mazs – aptuveni piecu kilometru diametra – debess ķermenis.

“Komēta reizēm saka ir redzamais nekas. Būtībā milzīgs veidojums, aste miljoniem kilometru gara, bet to visu būtībā ir veidojis niecīgs debess ķermenis.”

Lai komēta spīdētu, tai ir nepieciešams pietuvoties Saulei. Taču vienlaikus Saule ir tās lielākais ienaidnieks, jo trauslo debess ķermeni, kas sastāv no ledus, gāzēm un putekļiem – karstums var iznīcināt, tādēļ komētas parādīšanās vienmēr ir īpašs notikums.

“Ar šo komētu bija tā, ka viņa pagāja ļoti tuvu Saulei garām un bija bažas, ka viņa izjuks gabalos. Ja izjūk gabalos, nekas vairs tur tāds skatāms nav, kā tas bija ar divām citām komētām tagad pavasarī. Protams, nav tik izcila, kā gribētos, bet, kad ļoti ilgi nekas tāds mūsu Ziemeļu pusē nav bijis, tad tas ir tā vērts,” norāda Ilgonis Vilks.

Beigu beigās gan, pretēji prognozēm, mākoņi virs Rīgas neizklīst un komētu šonakt ieraudzīt un uzņemt foto, mums neizdodas. Astronoms gan norāda, ka veiksmīgu laikapstākļu gadījumā, komēta ar neapbruņotu aci būs aplūkojama vēl citas naktis līdz jūlija beigām.

“Protams, fotoaparāts dod vairāk nekā acs. Ar aci viņai tik garu astīti nevar redzēt. Bet tas ir apmēram tas, ko mēs varam sagaidīt.”

Vistuvāk Zemei “Neowise” komēta atradīsies 23. jūlijā, kad no mūsu planētas to šķirs 103 miljoni kilometru. Interesentiem gan šīs komētas aplūkošanu nav ieteicams atlikt, jo saskaņā ar pašreizējiem aprēķiniem tā atkal debesīs būs redzama pēc aptuveni 7000 gadu.