9 komentāri

Par noslēgtu nozīmīgu latviešu folkloras pētniecības posmu, kas veltīts aptuveni 4000 latviešu tautasdziesmu tekstu par sauli formas un satura problēmu izpētei, Gada balvas zinātnē pasniegta bijušajai Latvijas Valsts prezidentei, LZA akadēmiķei Vairai Vīķei-Freibergai.

Kā zināms, šā gada 14. februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā.

Ar cikla “Trejādas saules” piekto grāmatu – zinātnisko monogrāfiju “Mitoloģiskā saule” (2016) folkloras pētniece Prof. Dr. Vaira Vīķe-Freiberga noslēdza ilgu un nozīmīgu latviešu folkloras pētniecības posmu, kas veltīts aptuveni 4000 latviešu tautasdziesmu tekstu par sauli formas un satura problēmu izpētei.

Foto: F64

Autores pētnieciskā darba rezultāti ietver jau četrās iepriekšējās grāmatas: “Kosmoloģiskā saule” (1997), “Hronoloģiskā saule” (1999), “Meteoroloģiskā saule. Siltā saule” (2002), “Meteoroloģiskā saule. Gaišā saule” (2011).

Saules dziesmu analīzē rastas atbildes uz jautājumiem gan par tautasdziesmu nozīmi vispār, gan tautasdziesmu poētiku, valodas izteiksmes īpatnībām, gan tekstu strukturēšanas paņēmieniem, gan teorētiskos jautājumos par atšķirībām starp mutvārdu un rakstīto valodu.

Vairas Vīķes-Freibergas zinātniski pētnieciskais darbs folkloristikā lielā mērā balstīts kopā ar informācijas zinātņu Prof. Dr. Imantu Freibergu īstenotajā latviešu tautasdziesmu datorizācijā – ciparu formā iegūtais dziesmu korpuss ir bijis galvenais saules dainu izpētes avots.

Foto: F64

Autore skaidrojusi, kas ir mitoloģija, apskatot mitoloģiju Rietumu vēstures spogulī, aplūkojusi mitoloģijas definīcijas, baltu un latviešu mitoloģiju, rosinājusi diskusiju par naratīvo vēstījumu kā mitoloģijas noteicošo īpašību, par mitoloģijas un poēzijas kopsakarībām, kā arī meklējusi atbildes uz atsevišķiem reliģijas aksioloģijas jautājumiem.

Autore darba procesā saules tautasdziesmas sistematizēja trīs kategorijās: kosmoloģiskajai saulei, fiziskajai saulei un mitoloģiskajai saulei veltītās. Tieši mitoloģiskās saules dainas bija autores pirmā interese. Vienlaikus mitoloģisko saules dainu analīze bija apjomīgākā darba daļa un notika kā noslēdzošais pētījuma posms, vispirms veicot kosmoloģiskās un fizikālās saules izpēti tautasdziesmu tekstos.

Vaira Vīķe-Freiberga atzīst, ka saules tēla pētniecība tautasdziesmās ir viņas sirdslieta, un piemin, ka tautasdziesmu vērtības saglabāšanai ir svarīgi tās mācīt bērniem “dzīvā veidā” jau no agras bērnības, sākot ar šūpuļdziesmām un tautas pasakām, tādējādi tautasdziesmām kļūstot par daļu no paša cilvēka.

Kā zināms, šā gada 14. februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā. Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs.

”Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

TOP komentāri

 • Krimināllikums
  +9 +8 -1

  Krimināllikums

  Brežņeva sindroms. Toreiz tam tipam esot dzemdi ielikuši, lai varētu ordeni māte-varone piešķirt.
  Gada balvai zinātnē bija jābūt nopietnam pētījumam, taču...
 • austrums
  +7 +5 -2

  austrums

  Pilnīgs murgs Tavos skaidrojumos. Nav Baltiem tādas attieksmes pret SAULI- kā Tu to centies pasniegt. Beidz muļķot mūsu TAUTU!
 • tante

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl