Nedaudz palielinājusies asteroīda “Bennu” iespēja ietriekties Zemē

24 komentāri
Nedaudz palielinājusies asteroīda “Bennu” iespēja ietriekties Zemē
TT NEWS AGENCY/SCANPIX

“Bennu” ir viens no bīstamākajiem zināmajiem asteroīdiem mūsu Saules sistēmā. Pateicoties izpētei, kuru veica NASA, zinātnieki daudz labāk izpratuši Zemei tuvo asteroīdu, kā arī tā lidošanas trajektorijas, un kā tas varētu ietekmēt mūsu planētu.

NASA “OSIRIS-REx” misijas laikā apkopotie dati ir ļāvuši precīzi izsekot “Bennu” kustībām līdz pat 2300.gadam, tādā veidā samazinot neskaidrības, kādas līdz šim bija ap asteroīdu.

Atklājumi liecina, ka “Bennu” ietriekšanās iespējamība mūsu planētā līdz 2300.gadam ir viens no 1750, kas ir augstāk nekā līdz šim tika uzskatīts. Līdz šim tika uzskatīts, ka laikā līdz 2200.gadam asteroīda iespējamība ietriekties Zemē bija viens no 2700.

Kaut arī sadursmes iespējamība ir pieaugusi, zinātnieki norāda, ka tā joprojām nav tik liela, lai kalpotu par pamatu satraukumam.

Ja gadījumā “Bennu” izdotos radīt ietekmi uz Zemi, tad tas izveidotu uz Zemes virsmas krāteri, kas būtu 10 līdz 20 reižu lielāks par pašu asteroīdu, kā arī 100 reižu lielāku postījumu zonu ap sevi.

Nākošreiz asteroīds vistuvāk Zemei pietuvosies 2135.gadā. Kaut arī tas neradīs nekādu kaitējumu Zemei, tā trajektorijas apzināšana ļauj NASA zinātniekiem labāk saprast, kā mūsu planētas gravitāte ietekmēt asteroīda ceļu ap Sauli. Izmaiņas šajā lidojuma ceļā var nozīmēt arī izmaiņas Zemes un asteroīda sadursmes iespējamībā.

NASA misijas dalībnieki 2018.gada decembrī nolaidās “Bennu” uz asteroīda virsmas un pacēlās no tā šī gada 10.maijā. Misijas dalībnieki no asteroīda paņēma paraugus, kas uz Zemes ieradīsies 2023.gada septembrī.

“Bennu” asteroīds sastāv no daudziem akmeņiem, kurus kopā satur gravitācijas spēks. Tas līdzinās gruvešu kaudzei, un tam ir tāda kā vērpjveida virsotne. “Bennu” asteroīds ir aptuveni 500 metru plats.

24 komentāri