Milzīgās metāna gāzes noplūdes virs Sibīrijas redzamas pat no kosmosa

8 komentāri
Milzīgās metāna gāzes noplūdes virs Sibīrijas redzamas pat no kosmosa
ZUMAPRESS/SCANPIX

Metāna gāzes noplūdes no poligoniem, naftas laukiem, dabasgāzes cauruļvadiem un daudz kā cita, ir viens no svarīgākajām svirām, kuras gaitu sabiedrībai nepieciešams tūlīt apstādināt, lai būtiski palēninātu globālo sasilšanu.

Apdraudējums kādu rada metāna gāzes noplūšana atmosfērā ir saskatāms pat ar neapbruņotu aci – tonnām metāna lidinoties debesīs virs Sibīrijas.

Iepriekš Krievijas naftas operāciju laikā gaisā izlaistā spēcīgās siltumnīcefekta gāzes varēja palikt nepamanītas, bet nu jaudīgās attēlu veidošanas tehnoloģijas, metāna medīšanas satelīti, uzrādīja konkrētu noplūdes avotu.

Pateicoties strauji progresējošajām tehnoloģijām un identificējot metāna noplūdes pat no kosmosa, arvien pieaugošā satelītu flote tagad cenšas visiem spēkiem palīdzēt pārsvērt šo svārstu. Šādas misijas loma ir kritiska un virkne jaunāko ziņojumu liecina par nepieciešamību pēc steidzamas metāna emisiju samazināšanas.

Kaut arī metāna gāze ir mazāk dzīvotspējīga par oglekļa dioksīdu, tā ir daudz spēcīgāka siltuma ieslodzīšanā un līdz ar to, globālās sasilšanas ziņā, tās ietekme ir par 80 reizēm lielāka nekā oglekļa dioksīdam.

Aptuveni 60% no metāna emisijām tiek radīts cilvēka darbības rezultātā. Tā ir lauksaimniecība, atkritumu aprakšana un fosilā kurināmā ražošana, kas izdala metānu. Vides aizsardzības fonds lēš, ka cilvēka radītais metāns ir atbildīgs par vismaz 25% no globālās sasilšanas. Šo emisiju apturēšana, kā uzsver ANO Vides programmas jaunais globālo metožu novērtējums, ir vieslielākā cerībā, lai būtiski saminātu klimata pārmaiņas.

Metāna samazināšana nekalpo par aizstājēju oglekļa dioksīda samazināšanai, bet tas ir milzīgs solis uz globālās sasilšanas palēnināšanu.

Neraugoties uz Covid-19 pandēmiju 2020.gadā, pasaule piedzīvoja visstraujāko metāna emisiju koncentrācijas izdalīšanos atmosfērā. Šobrīd vēl nav skaidrs, kas tieši izraisīja šo noplūdi atmosfērā, bet tā varētu būt metāna ražošanas mikrobu produkcijas palielināšanās, ko rada temperatūras palielināšanās vai citas darbības.

Saskaņā ar ANO novērtējumu, gandrīz pusi no aptuveni 380 miljoniem metrisko tonnu metāna, kas ik gadu tiek izdalīts cilvēku darbības rezultātā, varētu samazināt šajā desmitgadē, izmantojot lielākoties rentablas metodes. To visu ir iespējams panākt ar noplūdušo cauruļvadu nostiprināšanu un apzinātu emisiju noplūdes apturēšanu, piemēram, nevajadzīgās gāzes novadīšanu no urbumiem.
8 komentāri