Latvijas un Šveices zinātnieki pēta ādas dzīšanas mehānismus

Pievienot komentāru

Sākot ar ādas sadziedēšanu pēc plašiem ievainojumiem un beidzot pat ar atklājumiem vēža ārstēšanā. Latvijas Universitātes (LU) pētnieki sadarbībā ar ekspertiem Šveicē ir uzzinājuši, kā palīdzēt cilvēkiem sadziedēt brūces bez rētām.

Lai gan vēl ir daudz darāmā, pētījums jau ir publicēts vienā no pasaulē atzītākajiem zinātniskajiem žurnāliem, kas nozīmē, ka rezultātu nozīmi atzīst zinātnieki arī citās valstīs.

Cilvēka āda ir lielākais un ļoti svarīgs orgāns. Āda mūs aizsargā no slimībām un citām apkārtnes kaitīgām ietekmēm, tāpēc ir svarīgi saprast, kā palīdzēt ādai sadzīt, ja ir gadījies to satraumēt. Lielākā problēma ir apdegumi, kur skartas lielas ādas teritorijas.

LU Medicīnas fakultātes doktors Vadims Parfejevs skaidro, ka viņu pētījuma rezultāti varētu labi noderēt gan apdegumu radītu rētu mazināšanā, gan arī citu lielu brūču sadziedēšanā. Ādas šūnu pētījuma liela daļa notika laboratorijā Cīrihes Universitātes Anatomijas institūtā.

“Tā laboratorija, ar kuru mēs sadarbojāmies, viņiem bija tā saucamie ģenētiskie rīki jeb modificēti organismi, ar kuriem var atbildēt uz šo jautājumu, ko tad tās šūnas brūcē dara,” stāsta Parfejevs.

Pētījuma laikā tika atklātas šūnas, kas līdzīgi cilmes šūnām spēj atjaunot ādu, nevis radīt nejutīgus rētaudus, bet reģenerēt pilnvērtīgu ādu.

LU Farmācijas studiju programmas direktore, profesore Una Riekstiņa skaidro, ka sadzīstot āda rada rētaudus, kas vairs nav pilnvērtīga āda. Taču pētījuma laikā atklāts, kā tiešām, mākslīgi pavairojot noteiktas šūnas, reģenerēt jaunu, pilnvērtīgu ādu.

Una Riekstiņa
LU Farmācijas studiju programmas direktore

Šūnas ieliek šķidrumā un uzpūš aerosolu, izsmidzina uz brūces, pat ja šūnas neiedzīvojas, viņas paspēj izdalīt stimulējošas vielas, kas palīdz uz vietas esošām šūnām. Tas būtu tas virziens, palīdzēt sadziedēt nedzīstošas brūces.

Profesore piebilst, ka vēl ir daudz darāmā. Līdz šim ir notikuši pētījumi ar peļu šūnām, un tie bija veiksmīgi, tagad jāspēj pierādīt, ka arī cilvēku āda reaģēs līdzīgi.

Parfejevs piebilst, ka pētījumam ir vēl papildu virzieni, piemēram, vēža pētījumi. Kā norāda pētnieki, tad darba vēl ir daudz, bet tas ir tā vērts, jo rezultāts var palīdzēt ļoti daudz cilvēkiem atgūt veselīgu, atjaunotu ādu un arī izskatu.

Ādā ir tā dēvētās Švāna šūnas, ādas bojājuma gadījumā Švāna šūnas uzsāk daudz dažādu darbību. Švāna šūnas sāk pārvietoties uz brūces centru un izstrādā proteīnus, kas veicina ādas sadzīšanu.

Šā pētījuma rezultāti ir publicēti zinātnes žurnālā “Nature Communications”, minētajā prestižajā žurnālā ir publicējušies tikai trīs zinātnieku pētījumi no Latvijas. Tas ir pasaules slavens un populārs zinātnes žurnāls.