Latvija var lepoties! Trīs zinātnieces saņem stipendiju “Sievietēm zinātnē” 6000 eiro apmērā

Pievienot komentāru
Latvija var lepoties! Trīs zinātnieces saņem stipendiju “Sievietēm zinātnē” 6000 eiro apmērā
Pixabay.com

Cilvēka kaulam līdzīga materiāla izveide, vēža un ērču izraisītu slimību pētīšana – tie ir sasniegumi, ar ko var lepoties Baltijas jaunās pētnieces.

Jau 13. gadu Zinātņu akadēmijā piektdien, 26. maijā pasniegtas “L’Oréal” stipendijas sievietēm zinātnē. Bez Latvijas izcilniecēm šogad pirmo reizi apbalvotas arī Lietuvas un Igaunijas jaunās zinātnieces.

Līdz šim “L’Oréal” stipendijas tika pasniegtas Latvijas zinātniecēm, šogad tām pirmo reizi pievienojušās arī kolēģes no Lietuvas un Igaunijas, tādējādi stipendija ieguvusi Baltijas mērogu. Žūriju, kas vērtēja pretendentes uz prestižo apbalvojumu, jau no pirmsākumiem vada akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Jānis Stradiņš
Akadēmiķis

Latvija daudzās vietās skaitās pēdējā vietā, daudzās nozarēs, bet sievietes zinātnē ir viens, kur Latvija patiesībā ir vienā no pirmajām vietām ne tikai Baltijā, bet Eiropā. Tas ir šoreiz jāuzsver, ka tāpēc tā ir balva sievietēm zinātnē un to mēs ļoti atbalstām

Kopš stipendijas pirmsākumiem tās saņēmušas teju 40 zinātnieces. 6000 eiro vērtās stipendijas šodien pasniegtas trīs Latvijas zinātniecēm, kā arī pa vienai stipendijai pētniecēm no Igaunijas un Lietuvas.

Viena no laureātēm ir bioloģijas doktore Renāte Ranka, kas pēta ērces un to izraisītās slimības.

Renāte Ranka
Stipendijas laureāte

Latvijā ir ļoti daudz šīs ērces un to pārnēsātās infekcijas nav nekāds retums, taču pēdējā gada laikā Latvijā ir parādījusies vēl viena ērču suga, kas visticamāk ienesīs vēl visādus patogēnus iekšā. Viens no tiem ir ļoti kaitīgs suņiem.

Organiskās sintēzes institūta zinātnieces Jekaterīnas Ivanovas pētījums ir veltīts pretvēža savienojumu izstrādei, savukārt RTU pētniece Marina Sokolova mēģina izveidot cilvēka kaulam līdzīgu materiālu, ko izmantot medicīnā.

Igaunijas zinātniece Elsa Heinsalu pēta lingvistikās un ekoloģiskās sistēmas skaitļošanas fizikas laboratorijā, savukārt Lietuvas jaunā zinātniece Urte Neniskīte pēta autisma un šizofrēnijas iemeslus.

Stipendiju pirms 13 gadiem iedibināja toreizējā prezidente Vaira Vīķe Freiberga, kura šobrīd ir ”Sievietēm zinātnē” goda patronese.

Video