Latvijā redzama reta astronomiska parādība – Merkura tranzīts

Komentāri

Latvijā bija vērojama reta astronomiska parādība – Merkura tranzīts. Lai to skatītu, astronomi un interesenti sauli vēroja Daugavmalā vairāku stundu garumā.

Studente Aija Putniņa astronomijai pievērsās nesen. Planētu kustību ar profesionāla teleskopa palīdzību meitene vēro pirmo reizi. Tranzīta laikā Merkurs lēnām pārvietojās pāri Saules diskam. Parādība ilgst apmēram 7 stundas. Lai gan īstenībā Merkurs griežas ap sauli ar ātrumu 170 tūkstoši kilometru stundā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Astronomu speciāli sagatavoti filtri šoreiz gan nederēja. Merkurs ir ļoti mazs, un ar neapbruņotu aci to ieraudzīt nevar. Pašlaik uz saules ir redzami vairāki plankumi. Daži no tiem ir dūmakaini, un ir tieši saules plankumi. Bet viens ir apaļš un melns, un tas arī ir Merkurs. Lai gan maziņš, bet skaidri saredzams caur teleskopu.

Iepriekšējo reizi Merkura tranzīts Latvijā tika novērots pirms 13 gadiem. Tomēr ņemot vērā, ka abas nākamas tranzīta reizes iekrīt novembrī, kad debesis parasti klāj mākoņi, īpašas cerības drīzumā ieraudzīt Merkuru uz Saules entuziasti nelolo. Bet maijā astronomiska parādība būs vērojama tikai tālajā 2049. gadā. Tāpēc ar šodienas guvumu reto mirkļu kolekcionāri ir ļoti apmierināti.

Foto

Video

Lasi vēl