Latvijā redzama reta astronomiska parādība – Merkura tranzīts

Komentāri

Latvijā bija vērojama reta astronomiska parādība – Merkura tranzīts. Lai to skatītu, astronomi un interesenti sauli vēroja Daugavmalā vairāku stundu garumā.

Studente Aija Putniņa astronomijai pievērsās nesen. Planētu kustību ar profesionāla teleskopa palīdzību meitene vēro pirmo reizi. Tranzīta laikā Merkurs lēnām pārvietojās pāri Saules diskam. Parādība ilgst apmēram 7 stundas. Lai gan īstenībā Merkurs griežas ap sauli ar ātrumu 170 tūkstoši kilometru stundā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Astronomu speciāli sagatavoti filtri šoreiz gan nederēja. Merkurs ir ļoti mazs, un ar neapbruņotu aci to ieraudzīt nevar. Pašlaik uz saules ir redzami vairāki plankumi. Daži no tiem ir dūmakaini, un ir tieši saules plankumi. Bet viens ir apaļš un melns, un tas arī ir Merkurs. Lai gan maziņš, bet skaidri saredzams caur teleskopu.

Iepriekšējo reizi Merkura tranzīts Latvijā tika novērots pirms 13 gadiem. Tomēr ņemot vērā, ka abas nākamas tranzīta reizes iekrīt novembrī, kad debesis parasti klāj mākoņi, īpašas cerības drīzumā ieraudzīt Merkuru uz Saules entuziasti nelolo. Bet maijā astronomiska parādība būs vērojama tikai tālajā 2049. gadā. Tāpēc ar šodienas guvumu reto mirkļu kolekcionāri ir ļoti apmierināti.

Foto

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl