Latvijā radītu betonu izvēlas pasaules līmeņa zinātnieki

0 Komentāru
Latvijā radītu betonu izvēlas pasaules līmeņa zinātnieki
Foto: ekrānuzņēmums no video / "900 sekundes"

Īpaši izturīga betona ražotāji no Latvijas uzsāk sadarbību ar Eiropas kodolpētījumu organizāciju. Sadarbības galvenais mērķis ir jauna hadronu paātrinātāja būvniecība, kas būs trīs reizes lielāks nekā līdzšinējais ”Lielais Hardonu paātrinājs”.

Jaunajam ”Lielajam Hadronu paātrinātājam” tiek meklēts jauns materiāls, no kā to būvēt. Punktu šiem meklējumiem pielikt varētu betona ražotāji no Latvijas.

Kompānijas “Primekss” pārstāvis Rolands Cepurītis norāda, gadījumā, ja viss izdosies, kā iecerēts, tad jaunais betons būs noderīgs ne tikai Eiropas kodolpētījumu organizācijā jeb CERN.

Rolands Cepurītis
SIA ”Primekss” tehniskais direktors

Saredzam šo kā unikālu iespēju principā par brīvu izmantot CERN ekspertīzi, radīt šo produktu, kas tālāk būtu interesants ne tikai CERN, bet arī dažādās atomelektrostacijās.

Kompānijas populārākais produkts ir betons, kas cietēšanas laikā neplaisā. Betonam sacietējot, tas izgaro mitrumu un nedaudz sarūk, tieši tad parasti rodas plaisas, taču “Primekss” speciālisti ir atraduši tādu betona recepti, kas izslēdz plaisu rašanos jebkāda mitruma betonā.

Šādu bezplaisu betonu paredzēts izmantot jaunā hadronu paātrinātāja tuneļa būvniecībai. Taču pirms darbu sākšanas ir jāatbild uz vienu svarīgu jautājumu – kā tieši šo speciālo betonu ar visām speciālajām piedevām ietekmēs radioaktīvi materiāli.

“Darbs ar radioaktīvām vielām Latvijā nav iespējams, tāpēc pie mums izgatavotos betona paraugus vedīs uz CERN laboratoriju. Tur betonu testēs un pakļaus radiācijas ietekmei,” turpina kompānijas pārstāvis. “”Primekss” šajā gadījumā izgatavotu paraugus, mēs sākotnēji pārbaudītu RTU, tad Cietvielu fizikas institūts palīdzētu ar metodikas izstrādi, kas CERN būtu jālieto.”

Ar CERN kodolpētījumu organizāciju Latvijas uzņēmēji var sadarboties, pateicoties tam, ka Latvija gatavojas kļūt par CERN dalībvalsti. Taču līdz tam gluži kā pirms iestāšanās Eiropas Savienībā Latvijai ir jāizpilda mājasdarbs. Diemžēl vienu mājasdarbu punktu mūsu universitātes vēl nespēj izpildīt.

Toms Torims
RTU Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra vadītājs

Attīstīta augstas enerģijas daļiņu fizikas zinātnes kapacitāte. Šī augstas enerģijas un paātrinātāju tehnoloģijas skola… Tā mums ir ļoti vājā līmenī.

Lai izpildītu CERN uzdoto mājasdarbu, astoņas universitātes visā Baltijā ir sākušas darbu pie augstas enerģijas daļiņu studiju programmu izstrādes maģistra un doktorantūras programmu izstrādes. Tad, kad Latvija kļūs par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, varam gaidīt, ka uzņēmēji un zinātnieki tur darbosies daudz intensīvāk nekā līdz šim. Betona izstrāde ir tikai sākums.

0 Komentāru