Latvijā radīta iekārta ārkārtīgi precīziem mērījumiem

0 Komentāru
Latvijā radīta iekārta ārkārtīgi precīziem mērījumiem

Ierīce, kas krietni atvieglo noteikt iedomātā jūras līmeņa turpinājumu zem sauszemes. Latvijas Universitātes (LU) pētnieki radījuši ierīci jeb zenītkameru, kas noderēs būvniecībā, projektēšanā un citās nozarēs, kur nepieciešami ļoti precīzi apkārtnes mērījumi. 

Nespeciālistam, iespējams, uzreiz ir grūti saprast, kur tad slēpjas šīs zenītkameras priekšrocības un uzlabojumi. Taču sarunas laikā neziņas migla pamazām izklīst.

LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta direktors Gunārs Silabriedis norāda, ka arī šai iekārtai nepieciešamas skaidras debesis, lai tā darbotos. Tas tāpēc, ka tā ar teleskopa palīdzību skatās zvaigznēs. Taču ne tāpēc, lai tās apbrīnotu, bet gan tāpēc, lai iegūtu stabilu atskaites punktu.

Zenītkameras galvenais pielietojums ir precīza zem sauszemes iedomātā jūras līmeņa turpinājuma augstuma noteikšana, kas gravitācijas izmaiņu dēļ ir mainīgs. Iegūstot mainīgo jeb zemes patieso formu iespējams daudz drošāk būvēt debesskrāpjus, lielus tiltus un citas lietas, kas prasa augstu precizitāti.

“Domāts izmantot būvniecībā, projektēšanā, dažādiem darbiem, kas saistīti ar precīziem mērījumiem,” norāda Silabriedis.

Protams, arī tagad celtnieki būvē augstceltnes un milzīgus tiltus, taču ar šīs iekārtas palīdzību mērījumus iespējams veikt ātrāk un vienkāršāk.

LU vadošais pētnieks Ansis Zariņš pieticīgi norāda, ka viņa un kolēģu desmit gadus ilgušais darbs nekas absolūti jauns jau nav. Zenītkameras ir radītas jau iepriekš, taču Latvijas Universitātes pētnieku komanda tādu kameru ir krietni pilnveidojusi.

“Mēs esam integrējuši visu vienā datorprogrammā, visus mērinstrumentus, līdz ar to process ir kļuvis pārskatāms un vieglāk vadāms,” viņš saka.

Ņemot talkā jauno, precīzo iekārtu universitātes pētnieki pašlaik veic Latvijas teritorijas uzmērīšanu. Ar Eiropas fondu atbalstu mērījumi pašlaik tiek veikti Kurzemē.

Par Latvijas Universitātes pētnieku zenītkameru interesi jau ir izrādījuši arī ārvalstu pētnieki. Piemēram, ar Amerikas Savienoto Valstu kolēģiem Latvijas pētniekiem jau drīzumā tiks parakstīts sadarbības līgums.

0 Komentāru