Latvijā mazulim veikta unikāla acs operācija

0 Komentāru
Latvijā mazulim veikta unikāla acs operācija
SKATIES.LV

Sadarbojoties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Acu slimību klīnikas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Oftalmoloģijas klīnikas acu ārstiem, veikta unikāla acs operācija divus mēnešus vecam mazulim ar retu iedzimtu acābola attīstības traucējumu – persistento fetālo vaskulatūru (PFV).

Persistentā fetālā vaskulatūra (PFV) ir reta ģenētiski noteikta saslimšana, kas parasti nav mantota no vecākiem un visbiežāk skar tikai vienu aci. Kā skaidro Bērnu slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja, oftalmoloģe Sandra Valeiņa, līdz piedzimšanai mazuļa acābolos ir embrionālo asinsvadu sistēma, kas līdz nākšanai pasaulē pilnībā uzsūcas. Pēc tam bērna actiņu uzdevums ir sākt mācīties redzēt. PFV gadījumā šis process nenotiek kā paredzēts un acābolā veidojas saistaudi, kas traucē turpmāku acs augšanu un attīstību.

Šī ir pirmā reize, kad Latvijā veikta šāda veida operācija, un tās primārais mērķis bija nodrošināt gaismas nokļūšanu līdz acs tīklenei, lai bērna acs varētu augt. Ja redzes nervs un tīklene funkcionāli būs attīstīti, bērns ar slimības skarto aci varētu sākt mācīties redzēt.

”Esam gandarīti par veiksmīgo sadarbību ar Bērnu slimnīcas oftalmologiem un iespēju palīdzēt bērniņam ar reto iedzimto patoloģiju. Pirms operācijas nebija skaidri nosakāms actiņas defekta plašums un paredzamais iznākums, taču, ja mēs neuzdrošinātos rīkoties, mazulim nebūtu praktiski nekādu izredžu šajā acī iegūt jebkādu redzi,” stāsta Rīgas Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas oftlamoloģe, acu mikroķirurģe Līga Radecka, kas veica minēto operāciju.

”Mūsu misija ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti ikvienā situācijā. Pateicoties Latvijas lielo slimnīcu speciālistu sadarbībai, visiem Latvijas bērniem ir pieejama spēcīga oftalmoloģijas mikroķirurgu kompetence un operācijas ar pasaules līmeņa medicīnas iekārtām,” piebilst Sandra Valeiņa.

0 Komentāru