Latvija kļūst par pilnvērtīgu CERN dalībvalsti

Pievienot komentāru

Latvijas jauniešiem un būtībā visai sabiedrībai šodien ir īpaša diena. Tā šodien paredzēto līguma parakstīšanu ar Eiropas kodolpētījumu organizāciju jeb CERN raksturo Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Toms Torims. Šodien attālinātā režīmā tiks parakstīts līgums par Latvijas pilnvērtīgu iestāšanos CERN.

Vienā no pasaules vadošajiem starptautiskajiem zinātnes centriem jeb CERN zinātnieki no Latvijas darbojas jau šobrīd.

Piemēram, Arturs Ivanovs, par kuru jau stāstījām “900 sekundēs”, kopā ar komandu izstrādāja īpašus sensorus, radarus, kas tiks uzstādīti glābšanas robotiem, tie vajadzības gadījumā glābs cilvēkus CERN garajos tuneļos.

“Cilvēku var distancēti monitorēt, viņa sirdsdarbību un plaušu aktivitāti.” Taču līdz šim Latvijas zinātnieki Eiropas kodolpētniecības laboratorijā bija vairāk kā pieaicināti viesi. “Parakstot šo līgumu, CERN tiešajā veidā kļūst arī par mūsu laboratoriju,” RTU profesors Toms Torims, kurš pašlaik strādā Šveicē, Eiropas kodolpētniecības organizācijas laboratorijās, raksturo šodien paredzētā līguma parakstīšanas nozīmi.

“Ja runājam par drošības aspektiem, tad esam NATO dalībvalsts, ja runājam par ekonomiskajiem, politiskajiem aspektiem, tad esam Eiropas Savienības dalībvalsts. CERN arī ir liela, starptautiska organizācija un zinātnē mēs pievienojamies, ieņemam vietu Eiropas zvaigznājā,” norāda RTU profesors.

Līguma parakstīšanu ar CERN vispirms izjutīs tieši jaunie studenti, norāda profesors. Jau pašlaik daudzi izcili prāti ir palikuši Latvijā, jo mēs bijām ceļā uz Eiropas kodolpētījumu centra pilnvērtīgu dalību. Turpmāk arvien vairāk veiksmīgu zinātnieku Latvijā varēs iegūt Eiropas lielāko universitāšu izglītībai līdzvērtīgas iespējas.

“Paveras iespēja, esot Latvijas pilsonim, mācoties Latvijas Universitātē un RTU, es varu studēt ļoti augsta līmeņa zinātni un piedalīties šajā CERN laboratorijā, man nav jāstājas Kembridžā, es varu to RTU izdarīt. Tā ir ļoti svarīga ziņa jaunatnei un kopumā sabiedrībai,” saka RTU profesors.

CERN centrs cenšas atbildēt uz pašiem fundamentālākajiem zinātnes jautājumiem. Taču, lai to nodrošinātu, centram apkārt darbojas vesela industrija, kurā turpmāk varēs pilnvērtīgi piedalīties arī Latvijas uzņēmēji.