Latvija kļūst par CERN asociēto dalībvalsti un pievienojas zinātnes elitei

0 Komentāru

Pirmdien Latvijā, Klapkalnciema kempingā “Ronīši”, notiek CERN Baltijas grupas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola. Tai vajadzēja notikt jau pērn, taču tika atcelta Covid-19 izplatības dēļ.

Darba nedēļas sākumā kempinga teritorijā ir mierīgs un kluss. Daļu noskaņas rada arī apmākušais laiks. Tas ir tieši tas, kas nepieciešams šiem studentiem.

Nu jau visām trim Baltijas valstīm kļūstot par Eiropas Kodolpētniecības centra asociētajām valstīm, tiek veidota interesentu kopiena.

Lekcijās – tas ko pagaidām standarta apmācību programmā nestāsta, bet gan jaunākie atklājumi un tendences tieši no CERN.

“Mēģinām izpētīt fiziku pāri mūsu zināšanu robežām,” stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktorants Andris Portrebko.

“Tagad jau kā pilntiesīgai CERN dalībniecei, Baltijas valstīm mēs jau piedāvājam dažādas teorētiskās zināšanas. Savukārt jau septembrī aizsāksies kopēja programma RTU un Latvijas Universitātes studentiem “Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas”.

Tieši to šobrīd pēta un studē Andris Potrebko, tostarp izmantojot arī CERN lielo hadronu paātrinātāju. Tas tiek uzskatīts par līdz šim apjomīgāko zinātnisko instrumentu pasaulē: “Tās ir lielākas iespējas. Kādreiz mēs bijām daži, šogad jau divreiz vairāk no Latvijas. Vieglāka sadarbība, finansiāli jautājumi. Un uz mums tagad skatās savādāk: “O, tie tagad ir mūsējie.” Mūs pieņem vairāk.”

Asociētās valsts statuss gan uzliek arī finansiālu līdzdalību. Ap pusotru miljonu eiro gadā. Taču to plānots atgūt iesaistot Latvijas uzņēmējus. CERN nākotnē plāno paplašināties.

Iepriekš pieminēts uzņēmums “Primekss” ar īpaši izturīgām betona grīdām, taču ne tikai. “Aizvakar biju uzņēmumā, kas piegādās dzesēšanas sistēmas priekš CERN detektoriem, kuras izgatavotas Latvijā un šodien jau tiek sūtītas uz CERN testēšanai. Arī citi. Viņi gaida starta signālu

CERN politika paredz atbalstīt savējos. Proti, primāri pasūtījumus veikt no tām valstīm, kas ir organizācijas biedri.

0 Komentāru