“Latvijā klīniskā zinātne un medicīna ir spērusi milzīgus soļus…” Intervija ar Pasaules latviešu zinātnieku kongresa dalībnieku

Komentāri
“Latvijā klīniskā zinātne un medicīna ir spērusi milzīgus soļus…” Intervija ar Pasaules latviešu zinātnieku kongresa dalībnieku

Līdz trešdienai, 20.jūnijam, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiek Pasaules latviešu zinātnieku kongress. Tajā pulcējušies vairāk nekā 750 dalībnieku no 24 pasaules valstīm, lai dotu savu ieguldījumu valsts un sabiedrības attīstībai nozīmīgos jautājumos.

“Laba atkal satikšanās,” tā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” kongresu raksturo viens no tā dalībniekiem – Ričmondas Medicīnas Centra Kardiotorakālās nodaļas vadītājs, Latvijas goda konsuls ASV Gundars Katlaps.

Atkal redzēšanās droši vien ir daudziem cilvēkiem, kuri veido karjeru ārpus Latvijas. Jums tāda ir ASV. Kāda ir Jūsu profesionālā saikne ar Latviju? 

Profesionālā saikne vairāk ir saistīta ar klīnisko medicīnu un izglītību. Pamatā esmu klīnisks ārsts, ķirurgs. Gadu gaitā tas ampluā ir mainījies, esmu administrators dažādās organizācijās un esmi izglītības laukā. Zinātne ir tas, ko bieži dara klīniskie ārsti. Vairākus gadus mums bija Amerikā un varbūt pat pasaulē aizņemtākais mākslīgās sirds centrs. Liela daļa no mūsu zinātnes laika bija atrasts, kā mēs varam pielietot mākslīgo sirdi, lai palīdzētu cilvēkiem ar sirds mazspēju. Projekti ir arī citi.

Kā notiek Latvijas zinātnieku sadarbošanās ikdienā? 

Latvijā gan klīniskā zinātne, gan medicīna ir spērusi milzīgus soļus pēdējo 10 un 15 gadu laikā, kopš es aizbraucu. Vispirms Romāna Lāča un tagad Pētera Stradiņa vadībā kardioloģijas centrs ir attīstījies, nobriedis. Ir daudz advancētāks nekā bija pirms laika. Ir augstāka līmeņa ķirurgi, augstākā līmeņa citi medicīnas darbinieki. Ir prieks skatīties. Ja pirms vairākiem gadiem attiecības bija tādas, ka vairāk gribējās tās zināšanas atnest un dot padomu. Tad tagad biežāk vien mūsu komunikācija ir apmainīties ar informāciju un pieredzi. Es ar prieku atbraucu kaut ko iemācīties.

Video – intervija ar Gundaru Katlapu

Lasi vēl