Komentāri

Šā gada februārī Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) godināja 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autorus un autoru kolektīvus Latvijā. Viņu vidū arī ir akadēmiķis Kaspars Tārs (Latvijas Biomedicīnas un studiju pētījumu centrs), kurš Gada balvu zinātnē saņēma par vienpavediena RNS bakteriofāgu AP205 un MS2 trīsdimensionālā struktūras noskaidrošanu.

Veiktais pētījums par vienpavediena RNS bakteriofāgu struktūrām paver plašas iespējas konstruēt uz vīrusveidīgajām daļiņām bāzētas vakcīnas pret dažādām slimībām.

Darbs pie šī pētījuma tika sākts 2003. gadā un publikācijās aprakstītie pētījumi ir ilguši aptuveni četrus gadus. Pētījumā ir iesaistītas četras organizācijas no četrām Eiropas valstīm. No Latvijas Biomedicīnas pētījumu un Studiju centra (BMC) – pieci cilvēki, no Leidenes universitātes Nīderlandē trīs cilvēki, no Francijas nacionālais zinātniskās izpētes centra Lionā četri cilvēki un no Madrides Nacionālās Biotehnoloģijas centra Spānijā trīs cilvēki.

Foto: ekrānuzņēmums

Veiktais pētījums ļāvis noskaidrot bakteriofāga AP205 vīrusveidīgās daļiņas (VVD) struktūru, kā arī bakteriofāga MS2 asimetrisko struktūru. Rezultātā noskaidrojās, ka evolūcijas gaitā AP205 VVD struktūra ir izveidojusies stipri atšķirīga no radniecīgiem vīrusiem, jo daļa no proteīna ķēdes N- gala ir pārceļojusi uz C-galu. Rezultātā, abi apvalka proteīna gali ir novietoti uz VVD virsmas, kas ir īpaši nozīmīgs faktors jaunu vakcīnu konstruēšanā.

Foto: ekrānuzņēmums

Savukārt, bakteriofāgs MS2 ir pirmais vīruss pasaulē, kuram noteikta pilna asimetriskā struktūra – ieskaitot apvalka proteīnu un genomu. Pētījumam ir ievērojama fundamentāla nozīme, jo pirmo reizi ir gūti neapstrīdami pierādījumi tam, ka vīrusam var būt stingri definēta genoma trīsdimensionālā struktūra.

Kopumā LZA izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs. ”Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

Lasi vēl