Latviešu zinātnieki ”iemāca” datoram lasīt tekstu un saprast faktus

0 Komentāru

Par precīzas, ātra un praktiski izmantojamas datorizētas semantiskās analīzes tehnoloģijas izveidošanu “Gada balva zinātnē” pasniegta LZA korespondētājloceklim Guntim Bārzdiņam (LU Matemātikas un informātikas institūts).

Darbu pie šīs tehnoloģijas izveides četri LU MII Mākslīgā Intelekta laboratorijas pētnieki, līdzdarbojoties vēl aptuveni 10 cilvēkiem no LU MII un ziņu aģentūrai LETA, sāka pirms pieciem gadiem.

Darba vadītājs Guntis Bārzdiņš atklāj, ka par motivāciju kalpoja sadarbība ar Latvijas ziņu aģentūru LETA, kurai šīs tehnoloģijas bija nepieciešamas mediju monitoringam. Zinātniekus vadīja vēlme saprast, “kā mēs domājam” rakstot un lasot (mākslīgais intelekts), gan arī vēlme šīs vismodernākās datorlingvistikas metodes attīstīt ne vien angļu, bet arī latviešu valodai.

Foto: ekrānuzņēmums

Darba rezultātā zinātniekiem izdevās izgudrot metodi, kas angļu valodas patvaļīgu tekstu spēj pārvērst tā grafiskā nozīmes attēlojumā (AMR – Abstract Meaning Representation) precīzāk nekā jebkurš cits, ko apliecina arī uzvara SemEval-2016 sacensībā.

Šim pētījumam ir liela nozīme pasaules datorlingvistikā – tas ir solis uz priekšu datora spējā lasīt un saprast patvaļīgu tekstu, izvilkt no teksta tajā aprakstītos “faktus” (kas, ko, kad, kur ir darījis), lai tos pēc tam varētu ievietot strukturētā datu bāzē tālākajam darbam.

Šā gada februārī tika godināti 11 aizvadītā gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvi Latvijā. Kopumā Latvijas Zinātņu akadēmija izvērtēja vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs.

”Gada balvas zinātnē 2016” pasniegšanu ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Apalvošanas ceremonijas ģenerālsponsors LNK Group.

0 Komentāru