Komentāri

Eksperiments, kurā citrons rada elektroenerģiju, daudziem ir pirmā, bet daļai – vienīgā – inženierzinātņu pieredze. “Inženiera domāšana ir nepieciešama ikvienam. Tā dod iespēju trenēt prātu, orientēties uz praktisku rezultātu sasniegšanu, attīsta emocionālajai inteliģencei nepieciešamos neironu savienojumus un palīdz jebkurā situācijā meklēt atrisinājumu paša spēkiem izmantojot loģisko domāšanu,” ir pārliecināti Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas pārstāvji.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolā (IZV) talantīgi jaunieši iegūst kvalitatīvu vidējo izglītību un padziļinātu teoriju eksaktajās zinātnēs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Laika posmā no 2016. gada septembra līdz pat novembra beigām norisinās RTU Inženierzinātņu vidusskola (IZV) kvalitatīvas izglītības un inženierzinātņu popularizēšanas kampaņa, aicinot uzņēmējus un sabiedrību iesaistīties jaunas inženieru paaudzes sagatavošanā. Savu atbalstu iespējams pievienot portālā – kampana.izv.lv.

Atbalstīt topošos inženierus un Latvijas izgudrotājus iespējams trīs dažādos veidos, proti, balsojot ”par” inženierzinātnēm, piedāvājot savu praktisko palīdzību, kā arī sniedzot finansiālu atbalstu. Jebkura no atbalsta formām dod iespēju palīdzēt mācīties bērniem, kuri var izmainīt Latvijas nākotni.

Eksperiments!

Citrons kampaņas identitātei nav izvēlēts nejauši. RTU Inženierzinātņu vidusskola piedāvā ikvienam Skaties.lv lasītājam iejusties inženiera lomā un mājas apstākļos veikt aizraujošu eksperimentu.

Šī eksperimenta būtība ir parādīt to, ka ar augļiem (citroniem, rabarberiem, pat kartupeļiem) mājas apstākļos ir iespējams ražot elektrību.

Eksperimentam būs nepieciešams:

• 5-7 citroni (vai citi augļi vai dārzeņi, skaits var atšķirties);
• 5-7 cinkotas naglas;
• Apmēram 2 metrus gara vara stieple;
• 1 diode;
• 2 parasti vadiņi.

Eksperimenta gaita:

1. Veicot eksperimentu, stingri ievērot eksperimenta darba gaitu un izmantot tikai tādus materiālus, kādi doti darba aprakstā;
2. Eksperimenta veikšanas laikā ieteicams lietot aizsarglīdzekļus: aizsargbrilles un aizsargcimdus;
3. Ievietot visos citronos cinkotās naglas;
4. Ievietot citronos 2-3 cm attālumā no cinkotajām naglām vara stiepli, tā, lai vismaz 20 cm stieples būtu ārā no citrona;
5. Vidējos citronus saslēgt ķēdē aptinot vara stiepli ap blakus esošā citrona naglu;
6. Malās esošajiem citroniem ap vara stieplēm aptīt vadiņu;
7. Abu vadiņu brīvos galus pievienot pie diodes;
8. DIODE SPĪD! (ja diode tomēr neiedegas, tad nepieciešams ķēdei pievienot vēl pāris citronus, lai palielinātu ķēdē esošo brīvo elektronu skaitu);
9. Pēc eksperimenta veikšanās sakārtot savu darba vietu.

Eksperimenta fizikāli ķīmiskais pamatojums – šajā ķēdē elektrību rada cinkotās naglas, jo citronskābes ietekmē cinks šķīst un atdot elektronus, kurus savukārt pievieno varš. Ar vadiņu palīdzību brīvie elektroni tiek nogādāti līdz diodei un rodas strāva, kura iededz diodi. Eksperimenta video pamācība redzama šeit:

Aicinām arī Tevi pievienot savus eksperimenta video sociālajos tīkos izmantojot tēmturi #uzlādēIZV.

Zemāk redzami daži no jau pievienotajiem skolēnu video, tajā skaitā, arī tāds, kur enerģijas radīšanai tiek izmantoti kivi.

Skaties skolēnu paveiktos eksperimentus!

https://www.youtube.com/watch?v=VBDRyli3nFUSave

Save

Save

Save

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl