Investējot 30 miljonus eiro, taps Baltijas Biomateriālu ekselences centrs

0 Komentāru

Tuvāko septiņu gadu laikā Latvijā plānots izstrādāt inovatīvus implantējamus biomateriālus, kurus varēs izmantot gan sejas, mutes un žokļa ķirurģijā, gan traumatoloģijā. Investējot 30 miljonus eiro, taps Baltijas Biomateriālu ekselences centrs. Pateicoties šim vērienīgajam projektam, esot arī cerība, ka daļa Latvijas zinātnieku, kuri strādā ārzemēs, atgriezīsies dzimtenē.

RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore stāsta un rāda, kā šis šķidrums pārvēršas cietā kaulā, ka tas spēs atjaunot cilvēka dabīgos kaulaudus.

”Kad cilvēka organismā rodas disbalanss starp tām šūnām, kas rāda kaulu un tām šūnām, kas viņu noārda, tad ir vajadzīgi palīgmateriāli un šeit šis šķidrais ir mākslīgais kauls, kuru varēsim izmantot cilvēka organismā.”

Pēc savas ķīmiskās struktūras mākslīgais kauls ir līdzīgs dabīgā kaula sastāvdaļai – kalcija fosfātam, ko šī RTU laboratorija arī sintezē. Pie šī darba zinātnieki šeit strādā jau vairāk nekā 20 gadu, bet Baltijas Biomateriālu ekselences centra izveide ļaus pētniekiem iegūt ļoti svarīgas zināšanas.

“Mums ir ekselence šo materiālu radīšanā, bet tas, ko gribam panākt projekta rezultātā, mēs gribam iegūt plašākas zināšanas, lai aiznestu šos produktus tirgū. Par to, kā varam apstrādāt, kā varam izmantot, modificēt, kādas aktīvas vielas varam viņam likt klāt un kā tas ietekmēs šūnas. Ne tikai kaula šūnas, bet arī organisma šūnas,” saka RTU R.Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore Dagnija Loča.

Centrs tiek veidots, lai stiprinātu biomateriālu nozari reģionā – ļautu zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Tajā darbosies divas zinātniskās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un četri no Latvijas, tai skaitā arī Organiskās sintēzes institūts.

“Šajā gadījumā biomateriāli nozīmē to, ka tās netiks apēsts vai iešpricēts, bet ka tas tiks ievietots cilvēkā un tur ir savādākas prasības, bet citos gadījumos šis pats materiāls nesīs šīs zāles, kur mēs esam lietpratēji. Tāpēc šis projekts mums ļaus izmantot visu pieredzi, ko esam uzkrājuši un izmantot jaunos virzienos,” teic Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dombrava.

Projekts ir vērienīgs – tā īstenošanai 15 miljoni eiro ir Eiropas savienības nauda, bet vēl 15 miljonus nodrošina valsts. Pateicoties tam plānots piesaistīt gandrīz 50 zinātniekus no ārvalstīm.

“Tādus, kādi nav bijuši pie mums. Līdz ar to mēs importēsim zināšanas, lai nav uz vietas jāiegūst. Un mēs ļoti fokusējamies uz tiem latviešiem, kuri ir aizbraukuši pirms pieciem desmit gadiem uz ārzemēm mācīties un strādāt un ja viņi vēlas atgriezties, šeit viņiem ir piedāvājums līdz pat septiņiem gadiem,” norāda Baltijas Biomateriālu ekselences centra projekta vadītājs Jānis Ločs.

Centrs tiek veidots, lai stiprinātu biomateriālu nozari reģionā – ļautu zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

0 Komentāru