Foto: Antarktīdā turpinās Latvijas ģeologu ekspedīcija

0 Komentāru
Foto: Antarktīdā turpinās Latvijas ģeologu ekspedīcija
Foto: no ekspedīcijas arhīva / 900 sekundes

Pēc trīs nedēļu klusuma izdevies sazināties ar ekspedīcijas komandas dalībniekiem – Jāni Karušu, Kristapu Lamsteri un Māri Krievānu, kuri 10. februārī devās ekspedīcijā uz Antarktīdu.

Lai sasniegtu Ukrainai piederošo Vernadska polāro staciju, komanda ceļā aizvadīja nedēļu.

Daba un laika apstākļi Antarktīdā esot skarbi, jo no rīta laiks ir labs un spīd saule, bet tad nepilnas pusstundas laikā viss mainās – sāk snigt slapjš sniegs un vēja ātrums sasniedz virs 15 metriem sekundē. Jāpiebilst, ka no bāzes nav atļauts doties ārā, ja vēja ātrums pārsniedz 20m/s. Tomēr laikapstākļi lutina, jo tikai vienu dienu ekspedīcijas dalībnieki nedrīkstēja doties ārā no stacijas, lai veiktu pētījumus.

Rīts komandai sākas ap pulksten 7, lai jau 8.30 sēstos laivā un dotos uz kādu no salām veikt pētījumus. Katru dienu lauka pētījumi tiek veikti desmit līdz divpadsmit stundas.

Pirmajā darba dienā ģeologi novērtēja situāciju, kur un kādus pētījumus veikt un, galvenais, protams, tehnikas pārbaude. Nedēļa ceļā ar vairākiem pārlidojumiem bija pārbaudījums ne tikai pētniekiem, bet arī visām iekārtām, kuras tika ņemtas līdzi no Latvijas. Laimīgā kārtā viss darbojas!

Bāzē ir ļoti strikti drošības noteikumi, katru reizi pirms došanās ārā no bāzes ir jāziņo un ir jānorāda, cik stundas tiks pavadītas strādājot. Atrodoties ārā, pa rāciju katras divas stundas ir jāziņo, vai viss ir labi, ja netiek saņemta atbilde, tiek sūtīta laiva, lai pārliecinātos, ka nekas nav noticis. Šie bāzes drošības noteikumi tiek ievēroti, lai visi zinātu par katra atrašanās vietu, jo palīdzība no ārpasaules nevar ierasties dažu stundu laikā, tā var aizņemt pat vairākas dienas.

Attieksme pret cilvēka drošību un veselību polārajā stacijā ir galvenais. Ārsts nepārtraukti seko līdzi katra ekspedīcijas dalībnieka veselībai, ja ir radušās aizdomas kaut vai par saaukstēšanos, ir nepieciešams veikt veselības pārbaudi.

Antarktīdā tiek saudzēts ne tikai cilvēks, bet arī daba. Pēc ierašanās norisinās instruktāža, kuras laikā tiek izskaidrots par noteikumiem un to, cik tuvu atļauts tuvoties dzīvniekiem, lai tos netraucētu. Ierobežojumi, uzturoties Antarktīdā, ir ļoti daudz, bet tie visi ir saprotami un pamatoti. Vide ir neskarta un cilvēks tur ir ciemiņš.

Pētniekiem viss pagaidām norit pēc plāna, bet, ņemot vērā Arktikas skarbumu, komanda katru dienu dara visu maksimāli iespējamo, lai pabeigtu galvenos pētījumus, jo ir ieplānojuši papildus veicamos darbus. Šogad polārās stacijas komandas nomaiņa notiks ar aizkavēšanos un ģeologiem būs papildus laiks, lai pilnībā pabeigtu pētījumus. Ņemot vērā, ka Antarktīdas kontinentam tuvojas ziema, laiks paliks arvien sliktās, kā arī samazināsies iespēja doties uz tālākajām salām.

Ar Latvijas ģeologiem līdzdarbojas kolēģis no Ukrainas, kurš veic ģeofizikālos pētījumus. Komanda ir sadraudzējusies un iejutusies bāzes kolektīvā, kuri jau tur strādā vairāk nekā gadu. Būdami Antarktīdā, komanda veic ne tikai zinātniekos pētījumus, bet arī piektdienās palīdz veikt bāzes ģenerāltīrīšanu, jo uz visu ekspedīcijas laiku tās ir ģeologu mājas un arī viņiem ir jāparūpējas par tīrību un kārtību bāzē.

Komanda jau trīs nedēļas ir pavadījusi Antarktikā un katru dienu izjūt tās majestātisko skaistumu, kas motivē strādāt un izzināt šo ledus zemi.

Diemžēl jaunu bilžu sūtīšana esot apgrūtināta, jo e-pastu apjoms, sūtot no Antarktīdas, nevar pārsniegt 4KB.

0 Komentāru