ASV uz Marsu nosūta jaunu ģeoloģiskās pētniecības robotu

Pievienot komentāru
ASV uz Marsu nosūta jaunu ģeoloģiskās pētniecības robotu
Foto: AP / Reuters / AFP / EPA / LETA

ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde no Gaisa spēku bāzes Kalifornijā kosmosā palaidusi nesējraķeti ar ģeoloģiskās pētniecības robotu “InSight”. Tās galamērķis – Marss.

Interneta tiešraidē raķetes palaišanai un ceļam sekoja tūkstošiem cilvēku. Šīs Amerikas un Eiropas kopīgās misijas mērķis ir pētīt “Sarkanās planētas” dzīles, lai palīdzētu izprast Marsa un citu planētu, tostarp Zemes, veidošanos pirms četrarpus miljardiem gadu.

Marss ir mazāks un ne tik aktīvs, cik Zeme. Līdz ar to – saglabājis savas sākotnējās evolūcijas “pirkstu nospiedumus”.

“Mēs vēlamies saprast, kas šajā planētā notika pulksteņa pirmajos tikšķos. Uz Zemes šos pierādījumus lielākoties izdzēsa plātņu tektonika un citi procesi,” misiju ieskicē tās vadošais zinātnieks Brūss Banerts.

Plānots, ka robots veiks līdz šim dziļākos urbumus “Sarkanās planētas” virsmā, lai mērītu temperatūru un fiksētu planētas pulsu.

Zinātnieki ar robota palīdzību sekos līdzi arī Marsa rotācijai ap savu asi, cerot, kas tas palīdzēs gūt precīzāku priekšstatu par planētas kodola lielumu un sastāvu.

Raķete ar “InSight” startē no Vandenberga Gaisa spēku bāzes Kalifornijā. Ja viss noritēs pēc plāna, robots nolaidīsies uz Marsa 26. novembrī.

“Misija mums palīdzēs labāk izprast Zemes un citu planētu ļoti agrīnās veidošanās procesus,” piebilst Banerts.

ASV pagaidām ir vienīgā valsts, kurai izdevies sekmīgi nosēdināt robotu uz citas planētas un to izmantot. “InSight” misijas kopējā izmaksas ir aptuveni miljards ASV dolāru.