ASV šodien piedzīvos vienu no retajām dabas parādībām – pilnu Saules aptumsumu

Komentāri

Amerika šodien piedzīvo vienu no retām dabas parādībām – pilnu Saules aptumsumu. Nakts melnumā uz brīdi iegrims visa Ziemeļamerika un daļa Dienvidamerikas.

Dabas fenomens vērojams četrpadsmit ASV štatos, savukārt nepilnu aptumsumu var vērot arī daļā Āfrikas un Eiropas. Pēc Latvijas laika Mēness disks Sauli sāka aizsegt pirms pārdesmit minūtēm, taču savu kulmināciju sasniegs sešpadsmit pāri astoņiem vakarā.

Pilns Saules aptumsums ir viena no iespaidīgākajām dabas parādībām. To kādā no zemeslodes vietām var vērot vidēji reizi divos gados. Šodien tas redzams Amerikā. Pilns aptumsums ASV pēdējo reizi bija redzams pirms 38 gadiem. Dažādu pasaules valstu iedzīvotāji mērojuši ceļu uz ASV, lai būtu liecinieki retajai parādībai.

“Es vairs nedzīvošu tik ilgi, lai atkal varētu būt lieciniece Saules aptumsumam. Šī ir lieliska iespēja, lai sapratu, kā darbojas kosmoss un kādu lomu es tajā spēlēju,” teic Saules aptumsuma entuziaste Nensija Vesta.

Astronomiskā parādība šodien pilnībā pārņēmusi ASV iedzīvotāju prātus – cilvēki drūzmējās pie veikaliem un planetārijiem, lai iegādātos īpašas brilles aptumsuma vērošanai. “Pēdējos sešos mēnešos mēs esam pārdevuši aptuveni 120 000 briļļu pāru. Bet es teiktu, ka lielākā daļa no tām ir pārdotas aizvadītajā nedēļā,” apliecina Klarka planetārija pārstāvis Robs Moriss.

“Pilna Saules aptumsuma laikā cilvēkiem bieži rodas sajūta, ka nu tagad ir droši lūkoties saulē, jo to ir aizsedzis Mēness. Bet diemžēl jūs nevarat redzēt kaitīgo starojumu, tāpēc jūs nezināt, ka skatāties tieši tam virsū,” norāda ASV Dabas vēstures muzeja astronome Dr. Džekija Fahertija.

Savukārt dažādu konspirācijas teoriju piekritēji domā, ka šodien varam gaidīt pasaules galu. Pilns Saules aptumsums nākamreiz būs vērojams 2019. gadā – saulainajā Argentīnā, Čīlē un Tuamotu arhipelāgā. Savukārt Latvijā pēdējo reizi to varēja vērot 1954. gadā, un nākamais būs vien 2142. gadā.

Lasi vēl