Ardievu! Kosmiskās zondes atvadas aizkustina tūkstošiem cilvēku

3 komentāri
Ardievu! Kosmiskās zondes atvadas aizkustina tūkstošiem cilvēku
Foto: LETA/AFP

Kosmiskās zondes Rosseta nolaižamā aparāta Philae vadības komanda nolēmusi šodien, 27. jūlijā, pilnībā atslēgt nepieciešamās iekārtas, kas līdz šim nodrošināja saziņu ar uz Čurjumova-Gerasimenko komētas esošo iekārtu. Līdz ar to zondes sociālā tīkla Twitter kontā publicēts ieraksts, kurā zonde Philae pirmajā personā saka ardievas visiem uz Zemes paliekošajiem, kas aizkustinājis tūkstošiem cilvēku visā pasaulē.

”Ir laiks teikt ardievas. Rīt, Rosetas [satelīts] komunikācijas iekārta ar mani tiks izslēgta uz mūžiem…,” teikts zondes Twitter konta paziņojumā. Uz šo ierakstu reaģējuši tūkstošiem cilvēku, no kuriem daudzi pateicas par zondes ieguldījumu zinātnes attīstībā.


Tomēr šķiršanās, kā saka, nekad nav viegla, un pēdējā zondes Twitter ierakstā lasāms, ka tā aicina uz Zemes palikušos cilvēkus tai atsūtīt pastkarti, lai tā saglabātu atmiņas par savu šūpuli. Kosmiskā zonde uz komētas paliks uz mūžiem.

2004. gadā, sekmīgi startējot Eiropas kosmiskās aģentūras raķetei Arianne-5, tika uzsākta unikāla kosmiskā misija, kuras mērķis bija aizsūtīt kosmisko zondi  līdz Rosseta līdz Čurjumova—Gerasimenko komētai, un uz tās virsmas nosēdināt nolaižamo aparātu Philae.

Līdz komētai zonde Rosetta ceļoja desmit gadu. 2014. gada 12. novembrī, Rosettai sasniedzot komētu un ieejot tās orbītā, Philae atdalījās no Rosetta. Lai arī Philae ir pirmais kosmiskais aparāts, kas veicis mīkstu nosēšanos uz komētas, tomēr viss nenoritēja tik gludi, kā plānots.

Nosēšanās laikā nenostrādāja raķešdzinējs, kam bija paredzēts bremzēt nosēšanos. Līdz ar to Philae vairākas reizes atsitās pret komētas virsmu. Triecienu rezultātā nolaižamais aprāts nonāca klints ēnā, kas liedza iegūt elektroenerģiju no saules baterijām nepietiekošās saules gaismas dēļ. Zinātniekiem tomēr vairākas reizes izdevās sazināties ar nolaižamo aparātu, taču šī gada februārī tika atzīts, ka Philae ir zaudēts.

Foto