Vai koronavīruss vasarā izzudīs?

13 komentāri
Vai koronavīruss vasarā izzudīs?

Nav noslēpums, ka arī Latvijā daudzi vasaru gaida ar cerību – tad pazudīs arī Covid-19, jo vasarā jau ar vīrusiem neslimo, tiks atcelti ierobežojumi un ļaudis atkal varēs pulcēties un svinēt dzīvi. BBC vērsies pie pasaules vadošajiem veselības ekspertiem, lai noskaidrotu, vai gaisa temperatūras paaugstināšanās tiešām apturēs vīrusa izplatību. Pat zinātnieki šobrīd ir neziņā.

Pirmie pētījumi uzsver karstuma un mitruma ietekmi

Kā uzsver BBC, ir pāragri spriest, vai jaunajam koronavīrusam ir sezonāls raksturs. To varēs izpētīt, tikai analizējot reālos gadījumus – vērojot kā vīruss ”uzvedas”, mainoties laika apstākļiem katrā teritorijā.

Taču eksperti, izvērtējot tā izplatību dažādos klimatos visā pasaulē, jau var izdarīt pirmos secinājumus. Ir pierādījumi, ka vīrusa izplatība ir koncentrētāka reģionos ar vēsāku un sausāku klimatu.

Kādā no pētījumiem secināts, ka no valstīm, kuras vīruss īpaši skāris, smagāk skartajās laikā līdz 10. martam bija zemāka vidējā gaisa temperatūra nekā valstīs, kurās Covid-19 gadījumu bija mazāk.

Vēl kādā pētījumā apskatītas 100 pilsētas Ķīnā ar vairāk nekā 40 Covid-19 gadījumiem, un secināts, – jo augstāka gaisa temperatūra un mitrums, jo mazāks vīrusa izplatības ātrums.

BBC atraduši kopā trīs zinātniski pamatotus pētījumus, kuros izvirzīta hipotēze, ka slimības epicentri dažādās pasaules teritorijās sagrupējušies ”salīdzinoši vēsās un sausās vietās” – vismaz līdz 23. martam.

Vai pastāv ziemeļu/dienvidu robeža?

Taču sapriecāties ir par agru. Kā uzsvērusi Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas pētnieku grupa, vīruss izplatījies visos Pasaules Veselības organizācijas reģionos, “efektīvi aptverot visas klimatiskās zonas, sākot no aukstiem un sausiem līdz karstiem un mitriem reģioniem”.

Daudziem citiem vīrusiem, tostarp gripai, ziemeļu un dienvidu puslodē ir sezonāls raksturs. Bet tropiskajos reģionos, kas atrodas tuvu ekvatoram, tas tā nestrādā – tur vīrusiem nav sezonāls raksturs.

Daži no karstajiem un mitrajiem reģioniem, kur ir novēroti Covid-19 vīrusa gadījumi, piemēram, Malaizija un Kongo Demokrātiskā Republika, atrodas netālu no ekvatora, un tāpēc tie, iespējams, nesniegs labākos pierādījumus tam, pēc kāda modeļa vīruss ”uzvedīsies”  citur.

Taču eksperti par labu piemēru atzinuši Austrālijas un Jaunzēlandes piemēru. Laikā, kad šajā zemeslodes daļā sākās vīrusa izplatība, viņiem bija vasaras beigas un gadījumu skaits bija būtiski mazāks nekā ziemeļu puslodes kolēģiem.

Kā akcentē BBC, ir daudz faktoru, uz ko jāskatās, pētot vīrusa rakstura izmaiņas – piemēram, iedzīvotāju blīvums konkrētās zonās un paradumi, piemēram, tas, cik bieži konkrētu zonu iedzīvotāji apmeklē veikalus un citas sabiedriskas iestādes.

Un tā kā vīruss ir pakāpeniski izplatījies visā pasaulē, ceļojot līdz ar pārnēsātājiem, ir grūti precīzi noteikt klimata ietekmi.

Eksperti brīdina: ierobežojumus nevajadzētu atcelt līdz brīdim, kamēr tiek atrasta vakcīna pret Covid-19

Vai citi koronavīrusi ir sezonāli?

Ir pierādījumi, ka citi koronavīrusi galvenokārt cirkulē ziemas mēnešos – apstiprina pētnieki no Londonas Universitātes Koledžas un Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas.

Eksperti veikuši plašu pētījumu, 2000 cilvēkiem ilgākā laika posmā tika lūgts iesniegt iknedēļas ziņojumu par to, vai kādam viņu mājsaimniecībā nav elpceļu slimību simptomu. Un ikvienam, kam bija simptomi, tika veikti testi uz virkni vīrusu.

No šī pētījuma zinātnieki izsecināja, ka koronavīrusi visaktīvākie ir ziemā, aptuveni tajā pašā laikā, kad gripa. Vasarā to gadījumu skaits bija salīdzinoši neliels.

Viena no pētījuma autorēm Elena Fragasija spriež, ka tāpēc ir iespējams, ka “iespējams, ka vasarā mēs novērosim nedaudz vieglāku periodu”. Tajā pat laikā – nevaram būt droši, ka jaunais koronavīruss Covid-19 uzvedīsies tāpat kā iepriekš zināmie koronavīrusi.

Un lielais gadījumu skaits un to izplatība visā pasaulē liecina, ka mums nevajadzētu pārāk cerēt uz vasaras ”atelpu”.

Turklāt eksperti atzīmē, ka, ņemot vērā šī brīža izplatību un to, cik daudz saslimušo ir pasaulē, uz vasaras atelpu īpaši varam necerēt.

Vai Covid-19 ir tāds pats kā citi koronavīrusi?

Covid-19 izplatās tādā pašā veidā kā citi pasaulē jau zināmie koronavīrusi. Taču atšķirība ir tajā, cik smags tas ir un cik daudz nāves gadījumu izraisa.

Sauthemptonas universitātes eksperts Maikls Heds uzsver, ka jaunā koronavīrusa attīstība un ietekme “nepārprotami ļoti atšķiras no esošajiem” saaukstēšanās “tipa koronavīrusiem”.

“Atliek novērot, vai Covid-19 gadījumi samazināsies, izmainoties klimatam, piemēram, paaugstinoties gaisa temperatūrai un mitrumam,” rezumē eksperts.