Zaļo tehnoloģiju ražošana var kļūt par Latvijas veiksmes stāstu. Pašmāju inovācijas strauji aug!

0 Komentāru
Zaļo tehnoloģiju ražošana var kļūt par Latvijas veiksmes stāstu. Pašmāju inovācijas strauji aug!
Foto: Flickr / mattwalker69

Lai iepazīstinātu ar dabai draudzīgām tehnoloģijām, iespējām tās finansēt, kā arī ieviest savā uzņēmējdarbībā, šodien Rīgā notiek Baltijas valstu zaļo inovāciju forums. Aizvien vairāk cilvēku saprot, ka saimniekot videi nekaitīgi un prātīgi tērēt dabas resursus ir izdevīgi, turklāt pretēji mītam – bieži vien arī lētāk nekā izmantojot tradicionālos risinājumus. Eksperti norāda, ka Latvijai kā mazai valstij ir liela priekšrocība zaļo tehnoloģiju ražošanas jomā, jo šajā strauji augošajā biznesā pasaulē izšķiroša loma ir rīkoties ātri.

Inovācijas allaž ir bijušas ļoti nozīmīgs attīstības dzinējspēks. Taču pēdējos gados visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, uzmanības centrā izvirzījušās tieši zaļās inovācijas jeb tādi produkti, kas nav kaitīgi nedz apkārtējai videi, nedz cilvēkiem.

Baltijas “zaļo” inovāciju forumā uzņēmēji dalās arī ar saviem veiksmes stāstiem. Tā, piemēram, Kristiāna Grundštoka dibinātā firma, kas ražo izejmateriālus poliuretāna industrijai. Atkarībā no izmantojuma šo putveidīgo vielu izmanto māju siltumizolācijā, bet tikpat labi – arī kā ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu visdažādākajām virsmām.

PolyLab jau eksportē uz ASV un Eiropu, taču ambīcijas ir vēl paplašināties, no mēnesī saražotajām 300, pāriet uz 3000 tonnām. Pēc uzņēmēja vārdiem, izgudrojumu komercializēt un izvest pasaulē. Kā nekā poliuretāns aizstāj dabai nedraudzīgos naftas produktus.

RTU prorektors zinātniskajā darbā Tālis Juhna ar lepnumu teic, Latvijā beidzot ir sasniegta kritiskā masa, kad studenti raujas darboties zaļajā inkubatorā un no tā pāraug veiksmīgos tīro tehnoloģiju uzņēmumos.

Latvijas investīciju aģentūras vadītājs uzsver, ka zinātne ir palīgs biznesam. Pašlaik pasaulē vērojama tendence, ka nevis stiprie pieveic vājos, bet ātrie apskrien lēnos. Mazai valstij kā Latvijai tā var būt izšķiroša īpašība zaļo tehnoloģiju ražošanā.

Nenoliedzami, būtisks faktors zaļo uzņēmumu izveidē un attīstībā ir veiksmīga investoru piesaiste. Bieži vien pašmāju investori ir piesardzīgi, tad talkā nāk norvēģi. Nākamajos gados finansējums Latvijai no Norvēģijas ir 51 miljons eiro. Tieši Skandināvijas valstis pašlaik ir zaļo tehnoloģiju virsotnē. Norvēģijā pat pieņemts politisks lēmums no 2025. gada pilnībā atteikties no ar dīzeli vai benzīnu darbināmiem auto, bet pārietu uz elektromobiļiem.

Video

0 Komentāru