Visiem nav pieejama lietotne “Apturi Covid”; tā darbojas tikai salīdzinoši jaunu modeļu viedtālruņos

12 komentāri

Tehnoloģijas nāk palīgā cīņā ar koronavīrusu. Piektdien Latvijā kļuvusi pieejama mobilā lietotne ar nosaukumu “Apturi Covid”. Tās lietotājus brīdinās, ja ikdienas gaitās viņi būs saskārušies ar Covid-19 inficēto.

Lietotne šos datus vākšot šifrēti un anonīmi, tāpēc par privātuma aizskārumu neesot jāuztraucas. Tiesa gan, šī lietotne darbojas tikai salīdzinoši jaunu modeļu viedtālruņos.

Latvijā radītā lietotne “Apturi Covid” ar Bluetooth palīdzību ļauj viedtālruņiem apmainīties ar signāliem. Šifrētā veidā anonīmi tiek reģistrēts ikviens lietotājs, ar kuru viedtālruņa īpašnieks ir kontaktējies tuvāk par diviem metriem ilgāk par 15 minūtēm. Ja kontaktpersonai atklāts Covid-19, lietotājs par to tiek brīdināts. Kā norāda epidemiologi, lietotne var būt ļoti noderīga vīrusa ierobežošanā.

“Ir ļoti svarīgi, ka mēs katru reizi maksimāli ātri saprotam, kuri ir tie cilvēki, kuri ir kontaktējušies ar slimnieku. Lai šis cilvēks tiek brīdināts par to. Un to var izdarīt arī aplikācija. Un viņš maksimāli samazina savu turpmāko saskari ar citiem cilvēkiem, lai pasargātu savus līdzcilvēkus. Un tādējādi mēs varam pārraut šo infekcijas izplatīšanās ķēdi,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Elīna Dimdiņa.

Lai gan tās lejupielādēšana ir brīvprātīga, premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) lietotni mudina izmantot ikvienu iedzīvotāju.

“Mums ir jāiemācās gudri sadzīvot ar šo slimību. Lūk, šī aplikācija ir viens no svarīgajiem elementiem. Izmantosim to. Ierobežosim Covid-19 izplatību. Es tiešām gribu izteikt atzinību un paldies visiem IKT speciālistiem, kas ir strādājuši, lai šis projekts īstenotos. Ja man būtu cepure galvā, es tiešām paceltu savu cepuri jūsu visu priekšā,” saka Kariņš.

Izstrādātāji akcentē, ka lietotne tapusi, ievērojot datu aizsardzības prasības, un tā neizmanto informāciju par lietotāja atrašanās vietu. Dati nepieciešamības gadījumā ir pieejami tikai epidemiologiem, tiek glabāti viedierīcē un pēc 14 dienām dzēsti. Amatpersonas kategoriski noraida bažas, ka ar tās palīdzību tiktu izsekoti lietotāji.

“Ir izskanējušas daudz nepatiesas, melīgas un man nezināmu iemeslu dēļ paniku ceļošas informācijas par šo lietotni, ka tā izsekos cilvēkus un pret viņu gribu raidīs informāciju. Tās ir pilnīgas blēņas,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Taču jāņem vērā, ka lietotne visiem nemaz nav pieejama. Lai to izmantotu, vajadzīgi salīdzinoši jaunu modeļu viedtālruņi. Piemēram, sestais “iPhone” ir par vecu, lai palīdzētu apturēt Covid-19.

“Liela daļa tālruņu atbalsta šīs jaunās operētājsistēmas, šos atjauninājumus, lai lietotne būtu spējīga darboties. Protams, ņemam vērā, ka būs vecākas ierīces, vecākas operētājsistēmas, vēl dažādi robežgadījumi, kur nestrādās šī lietotne,” skaidro uzņēmuma “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile.

Lai lietotne būtu efektīva, to vajadzētu izmantot pēc iespējas lielākam skaitam cilvēku. Tomēr, atsaucoties uz starptautiskiem pētījumiem, izstrādātāji lēš, ka mērķis ierobežot Covid-19 tiktu sasniegts arī, ja lietotni izmantotu kādi 20% iedzīvotāju.