Vēlies atgriezties 1970. un 1980. gadu videospēļu pasaulē? Apmeklē īpaši izveidotu muzeju Rīgā

Pievienot komentāru
Vēlies atgriezties 1970. un 1980. gadu videospēļu pasaulē? Apmeklē īpaši izveidotu muzeju Rīgā
900 SEKUNDES

Daudzviet pasaulē, jo īpaši ASV, šajā nedēļā tiek atzīmēta nacionālā video spēļu diena. Arī Latvijā ir daudz video spēļu cienītāju – par to, piemēram, liecina pirms pāris gadiem izveidots videospēļu muzejs. Tajā var redzēt tiešām īstus retumus, senās retro video spēles aplūkot devās “900 sekundes”.

1982. gada video spēli, kas ir aprīkota ar tam laikam neierasto bezvadu pulti, spēlē Toms Zaltāns. Toms ir video spēļu muzeja pārstāvis, un, protams, viņš ir arī labs spēlmanis.

Toms norāda, ka šīs spēles ir pirktas, mainītas un meklētas vairāk nekā 20 gadu. Kā jau antikvāras lietas, arī video spēles ar katru gadu kļūst tikai vērtīgākas.

“Tā ir vēsture, tas interesē cilvēkus, kuri nāk. Es teiktu, ka ideja ir izdevusies. Interese ir liela un kļūst lielāka ar katru gadu,” saka “Videogames.lv” muzeja pārstāvis. Video spēles ir piedzīvojušas attīstības dažādas stadijas. Īpaši interesants bijis sākums. “Tāds avangarda eksperimentālais laiks, varēja izdomāt visu ko,” raksturo Toms.

Pirmā video spēle plašai publikai bija pieejama 1958. gada oktobrī. Tās nosaukums bija “Pong”, tā ir daudziem labi zināmā spēle, kas atgādina tenisu. Katram spēlētājam ir tāds kā dēlītis un ar to jāatsit pretinieka raidītā bumbiņa.

Senākie eksponāti “Videogames.lv” muzejā ir no pagājušā gadsimta 1970. gadu vidus. Tolaik vadībā bija ASV, Vācijas un Apvienotās Karalistes izgudrotāji, taču Japānas kompānijas bija viennozīmīgi līderi: “Pirmais ko cilvēki jau sāk atpazīt ir šī spēle ”Nintendo” firma, kas pazīstama ar savām “Mario” spēlēm, “Zelda” spēlēm u.c.”

Sākotnēji Padomju Savienībā un arī Latvijā ar video spēlēm veicās pavisam grūti. 1980. gados plašāk bija izplatītas kabatas konsoles, kas salīdzinoši bija primitīvas kaut vai tāpēc, ka tajās bija tikai viena veida spēle. Vēlāk jau parādījās “Ziliton” tipa konsoles, kas bija lētākas kopijas oriģinālajām Japāņu vai ASV kompāniju konsolēm.

Video spēļu muzejs interesants ar to, ka tajā var arī izmēģināt senos eksponātus. Kā norāda muzeja pārstāvis, tad daudzi cilvēki tā arī dara, nāk atcerēties savas bērnības laika spēles. Samaksājot ieejas maksu, spēļu muzejā drīkst šaut, braukt un cīnīties neierobežotu laiku. Tāpēc ir cilvēki, kuri tur dažkārt pavada visu dienu.

Vairāk par tematu – “900 sekunžu” sižetā