Valsts pārvaldes pāriešana uz četriem IKT koplietošanas centriem plānota līdz 2026. gadam

3 komentāri
Valsts pārvaldes pāriešana uz četriem IKT koplietošanas centriem plānota līdz 2026. gadam
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (EDIJS PĀLENS, LETA)

Valsts pārvaldes pāriešana uz četriem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) koplietošanas centriem plānota līdz 2026.gada vidum, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē pavēstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Lauris Linabergs.

Viņš norādīja, ka saistībā ar to septembrī VARAM paredzējusi virzīt apstiprināšanai valdībā informatīvo ziņojumu. Valsts kontroles pārstāve Ingrīda Kalniņa-Junga atzīmēja, ka pusotru gadu nav notikusi VARAM informatīvā ziņojuma virzība izskatīšanai valdībā. Tomēr Linabergs akcentēja, ka viss šis laiks ticis izmantots, lai strīdos un diskusijās ar iesaistītajām ministrijām panāktu vienošanos par kopīgu pieeju.

VARAM pārstāvis skaidroja, ka valsts pārvaldē ir paredzēts noteikt četrus IKT koplietošanas centrus – Satiksmes ministrijas Latvijas Valsts radio un televīzijas centru, Kultūras ministrijas Latvijas Nacionālo bibliotēku, Iekšlietu ministrijas Informācijas centru un Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības datu centru.

Atbildot uz komisijas priekšsēdētāja Reiņa Znotiņa (JKP) jautājumu, kāpēc jāgaida tik ilgi līdz 2026.gada vidum Linabergs skaidroja, ka citos pašlaik valsts pārvaldē izmantotajos datu centros “līdz pēdējam brīdim” pirms lēmuma par pieejas maiņu ir ieguldītas investīcijas. Līdz ar to pašreizējos centrus būtu lietderīgi izmantot vēl piecus gadus, norādīja VARAM pārstāvis.

Reizē viņš informēja, ka plānotās izmaiņas par IKT koplietošanas centru ieviešanu neattieksies uz valsts kapitālsabiedrību izmantotajiem datu centriem.

VARAM ierēdnis arī norādīja, ka līdz ar virzību uz četriem IKT koplietošanas centriem tiks aizliegta serveru iekārtu iegāde tajās nozarēs, kuras neattīsta koplietošanas pakalpojumus, neskaitot izņēmuma gadījumus. Tāpat visām nozarēm tiks uzlikts pienākums plānot “migrāciju’ uz koplietošanos centru izmantošanu.

VK pārstāve Kalniņa-Junga norādīja, ka pašlaik valsts pārvaldē ir liels skaits jeb 33 datu centri, kas atrodas četru resoru 22 iestādēs. Valsts kontrole secinājusi, ka nav ekonomiska pamata uzturēt tik daudz datu centru un efektīvāk ir veidot koplietošanas centrus.

3 komentāri