Vai tavā telefonā ir vīruss? Izrādās, ātri “dilstoša” baterija un lēna darbība var liecināt par vīrusu…

3 komentāri
Vai tavā telefonā ir vīruss? Izrādās, ātri “dilstoša” baterija un lēna darbība var liecināt par vīrusu…

Lielāka daļa cilvēku domā, ka mobilās ierīces ir vīrusu necaurlaidīgas. Taču tā nebūt nav – arī viedtālruņos var iedzīvoties “nelūgti” viesi. Ko darīt, lai pasargātu savu viedtālruni un datus?

Ieteikumos dalās Tele2 Shared Service Center (Tele2 SSC) vecākais IT drošības speciālists Aleksejs Mitrofanovs.

Kad mobilajiem tālruņiem bija tikai viena funkcija – zvanu veikšana – tiem bija ļoti augsti drošības uzstādījumi. Taču mūsdienās viedtālrunis ir pilntiesīgs darbarīks, izklaides centrs un arī ierīce, lai pārvaldītu savas personīgās finanses.

Jo vairāk tas spēj paveikt, jo pievilcīgāks tas kļūst kibernoziedzniekiem.

“Būtībā, ja kaut kas sāk darboties ne tā kā parasti un jūs neesat veicis nekādas nozīmīgas konfigurācijas savā telefonā, problēma varētu būt saistīta ar vīrusu,” stāsta A. Mitrofanovs.

Viņš norāda, ka par vīrusu var liecināt neizskaidrojama datu izmantošana tālrunī, lēna ierīces darbība arī pēc tās pārinstalēšanas, baterijas darbības laika samazināšanās vai pārtraukti zvani, kas nav saistīti ar tīkla pārklājuma nodrošinājumu.

Ko darīt?

Lai viedtālruņa īpašnieks varētu justies drošs pret vīrusiem un to izraisītajiem traucējumiem ierīcē, ikdienā der atcerēties dažas vienkāršas darbības:

Pretvīrusa programmas instalēšana – tā pasargās ierīci no ļaunprātīgām aplikācijām, ja tādas tiek instalētas viedtālrunī. “Šī problēma ir mazāk bīstama iPhone tālruņiem, jo Apple stingri kontrolē App store darbību. Savukārt Android atvērtā koda daba ir vairāk ietekmējama – ļaunprātīgas aplikācijas iespējams pārlādēt uz ierīces bez Google pārbaudes,” brīdina Aleksejs. Abos gadījumos pretvīrusa programma pasargās viedtālruni no inficēšanās ar vīrusu.

Operētājsistēmas regulāra atjaunošana – neatkarīgi no tā, vai viedtālrunim ir iOS, Android vai Windows Phone operētājsistēma, atjaunojiet to regulāri, jo jauninājumi attiecas uz dažādiem uzlabojumiem, tostarp drošības. Daudzas drošības kļūdas ar jauno operētājsistēmu tiek atrisinātas vai slēgtas.

Legālu aplikāciju izmantošana – mobilo ierīču lietotāji lejupielādē miljoniem aplikāciju katru dienu. Tas sniedz milzīgu iespēju ‘hakeriem’ radīt negodīgas aplikācijas, kas izskatās legālas, lai piekļūtu personīgai informācijai vai lai izvietotu ļaunprātīgu saturu.  “Tāpēc vienmēr jāpārliecinās, lai lejupielāde tiek veikta no oficiāliem aplikāciju veikaliem, kā arī jāpārbauda, kādas datu piekļuves vai atļaujas aplikācija pieprasa, un attiecīgi jābloķē neatbilstoši pieprasījumi. Noderīgi arī pievērst uzmanību tam, kā citi ir novērtējuši aplikāciju, pirms tās lejupielādes savā telefonā,” atzīmē IT drošības speciālists.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!