Vai mobilo telefonu lietotnes noklausās mūs?

10 komentāri

Pasaulē populārie sociālie tīkli ne reizi vien iekūlušies globālos skandālos ar lietotāju datu nesankcionētu izmantošanu, lai, kā saka – “uzlabotu lietošanas pieredzi”, vēl šonedēļ “Facebook” nonāca uzmanības centrā par pusaudžu tālruņu satura izmantošanu apmaiņā pret naudu.

Tomēr netrūkst cilvēku, kas ir pārliecināti, ka datori un viedtālruņi spiego. Līdz ar to atklāts ir jautājums, vai ir pamats aizdomām, ka acis un ausis, kas padomju laikos bija katrā sienā, nekur nav pazudušas, jo mikrofons un kamera mums ir vēl tuvāk kā nekad?!

Vai “Facebook” un tam piederošais “Instagram” un “Whatsapp” ir gājis vēl tālāk un datu ievākšanai noklausās mūsu runāto vai fonā dzirdamo, mums par to īsti nenojaušot? Izrādās, daudziem šķiet, ka “Facebook”, izmantojot mobilo ierīču mikrofonus vai videozvanus, noklausās cilvēku sarunas, ķerot tajās atslēgvārdus, lai pēc tam piemeklētu atbilstošu reklāmu un to rādītu uz “Facebook” sienas.

IT drošības incidentu novēršanas institūcijā “CERT.lv” pieļauj – ja pat “Facebook” nenoklausās, tad to var izdarīt kāda cita mobilā lietotne, kurai ātrumā vai neiedziļinoties esam devuši atļauju piekļūt mikrofonam un no kuras savukārt šos datus iepērk “Facebook”, un tad jau automatizēts algoritms pielāgo “Facebook” vai “Instagram” redzamo reklāmu.

Eksperti gan uzsver – “Facebook” vai “Google” nemaz nevajagot piekļūt telefonu mikrofoniem, jo mēs par sevi un savu uzvedību digitālajā vidē tāpat dodam uz āru pietiekami daudz datus, lai neko citu vairāk nevajadzētu ievākt. Lai vai ko jūs skatītos datorā vai telefonā, kas nav saistīts ar “Facebook”, vienalga “Facebook” pie tā piekļūs.