Komentāri
Unikāli! 3D printēta kājas ortēze devusi šim stārķim otru iespēju dzīvot
FOTO: SIA Mass Portal

Šis stāsts ir par jaunu stārķi, kurš 2015. gada rudenī tika atrasts savainojies, sapinies striķos un diegos, novārdzis un bez jebkādām iespējām izdzīvot.

Kreisā kāja bija deformēta. Uz tās stārķis balstījās visu laiku, jo labā kāja bija cietusi tik ļoti, ka stārķis nebija spējīgs ne pastaigāt, ne nostāvēt uz tās.

Cilvēki, kas uzņēmās stārķa kopšanu, izmēģināja dažādas terapijas un atlabšanas iespējas vairāku mēnešu garumā, cerībā, ka kāju stāvoklis uzlabosies. Tomēr nekas nelīdzēja un neliecināja, ka stārķis varētu izdzīvot. Arī kājas amputācija bija jāizslēdz no iespējamiem variantiem, jo putniem ir maza iespēja izdzīvot pēc anestēzijas un operācijas, kā arī radītā stresa. Kopējiem ienāca prātā ideja, ka varētu tikt pielāgotas ortēzes, kā cilvēkiem, kas balstītu stārķi un ļautu tam brīvi un pilnvērtīgi kustēties.

Tika uzrunāts Juris Kļava, viens no Mass Portal dibinātājiem, kurš piekrita sadarboties, lai palīdzētu nelaimē nonākušajam stārķim nostāties atkal uz kājām.

Kāja tika nomērīta, pārzīmēta un uzskicēta, lai izveidotu precīzu tās repliku, pēc kuras vadīties ortēžu veidošanā. Ortēzes ir veidotas no stipra, izturīga, kā arī plastiska Ninja Trek materiāla – Ninja Flex, lai varētu precīzi imitēt veselas un lokanas kājas darbības. Ortēzes tika vairākkārt dizainētas, printētas un atkal koriģētas, lai precīzi atbilstu un piegultu kājām.

Pēc vairākām piemērīšanas un mazo kļūdu novēršanas reizēm tika izgatavotas ortēzes, kas ar mazu sūklīšu palīdzību, lai neberztu kājas, precīzi pieguļ stārķa kājām, ļauj tām brīvi kustēties un noturēt balansu nenodarot sāpes.

Stārķis lēnām pierod pie ortēzēm, cenšas balstīties vienlīdz uz abām kājām, lai atpūtinātu cietušo kāju.

Stārķa dzīvība balstās uz kopēju pleciem, bet 3D printeru un atsaucīgu cilvēku sniegtās iespējas ir devušas šim stārķim otru iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Foto

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl