Top mobilā aplikācija koronavīrusa pandēmijas ierobežošanai Latvijā

4 komentāri

Top jauna mobilā lietotne koronavīrusa ierobežošanai Latvijā. Aplikācija ļaus epidemiologiem operatīvāk sniegt palīdzību ar vīrusu sasirgušajiem un apzināt viņu kontaktpersonas. Tās galvenais mērķis būs novērst slimības tālāku izplatību, ja iespējamais slimnieks ir kontaktējies ar līdzcilvēkiem.

Ņemot vērā, ka šobrīd tiek meklēti veidi, kā atvieglot valstī ieviestos ierobežojumus, neiztikt bez papildu piesardzības pasākumiem. Tāpēc, lai ātrāk sasniegtu iespējamās ar Covid-19 slimo kontaktpersonas, izveidota mobilā aplikācija. Tās galvenais mērķis būs novērst sērgas tālāku izplatību, ja iespējamais slimnieks kontaktētos ar līdzcilvēkiem.

“Mazinoties ierobežojumiem, protams, kontaktu skaits palielinās un tas uzliks papildus slogu un atbildību visiem kā mums aktīvi turpināt viņus identificēt un turpināt pārtraukt šīs inficēšanās ķēdes. Mēs Latvijā varam iet vienu soli uz priekšu sagatavojoties nākamajam etapam un piedāvāt sabiedrībai rīku kā aktīvi līdzdarboties koronavīrusa pakarošanā,” skaidro SPKC Infekciju slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

Iedzīvotāji lietotni varēs instalēt viedierīcē, lai tā ar “Bluetooth” signāliem varētu sazināties ar citām ierīcēm. Aplikāciju pārvaldīs Slimību profilakses un kontroles centrs, kas Covid-19 apstiprinātam pacientam piešķirs īpašu kodu, kas tālāk tiks apziņota citiem aplikācijas lietotājiem.

“Tieši šifrēšanas algoritmi ir tie, kas nodrošina šo te anonimitāti un tai mirklī, kad lietotājam tiek identificēts, ka viņam ir Covid-19 pozitīvs tad ar to daktera izsniegto kodu atkal notiek apziņošana uz citām ierīcēm, kur atkal ar algoritmiem tiek atšifrēti kodi, lai identificētu vai ir bijis vai nav bijis kontakts,” norāda “Web & Mobile” risinājumu izstrādes kompānijas “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile.

Speciālisti uzsver – tas ļaus apsteigt iespējamo Covid-19  uzliesmojumu nākotnē.

“Mums būs jāturpina ievērot distancēšanos roku mazgāšanu, mēs mēģināsim aktīvi testēt cilvēkus apzināt kontaktus un šī lietotne tātad varētu patrināt kontaktu meklēšanu un testēšanu, tas ir atkarīgs no tā cik daudzi cilvēki instalēs šo lietotni, bet arī neliela daļa piedaloties patrināt šo procesu, tā ir vienkārša iespēja cilvēkiem piedalīties Covid-19 epidēmijas apkarošanā Latvijā, esmu ļoti optimistisks par lietotnes praktisko pielietojumu,” teic Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Jau izskanējušas bažas, vai šāda aplikācija nepārkāpj privāto datu aizsardzību – tās izveidotāji gan norāda, ka lietotne darbosies, ievērojot cilvēktiesības un nevienam aplikācijas lietotājam nebūs iespēju identificēt inficētā cilvēka personas datus. Šādas lietotnes nozīmību akcentējušas arī amatpersonas.

“Mums ir jāsaprot, ka privātums un tiesības uz anonimitāti, mums ir jāsaprot – ja es varu nejauši apdraudēt otru tad es pats esmu drauds. Man nedrīkstētu būt tiesības neinformēt nevienu un tā tās aplikācija varētu to darīt anonīmā veidā, ka mēs esam bijuši un vai vajadzētu iet pārbaudīties,” saka premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Aplikācija pie lietotājiem nonāks maija vidū un tā būs brīvprātīga. Saslimšanas gadījumā tiks informēti visi, kuri arī izmanto šādu lietotni un ar kuriem slimnieks ir bijis kontaktā tuvāk par diviem līdz četriem metriem un ilgāk par apmēram 15 minūtēm. Uzkrātā informācija Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem tiks nodota tikai ar lietotāja piekrišanu. Izstrādātāji cer sasniegt vismaz 400 000 cilvēku.