Komentāri
Tikai puse pasaules mobilo ierīču ir aizsargāta pret kibernoziegumiem, atklāj pētījums
FOTO: LETA

Kaspersky Lab jaunākais pētījums liecina, ka pusi mobilo ierīču visā pasaulē apdraud kibernoziegumi un ļaunprogrammatūras, jo tās nav pienācīgi aizsargātas. Pētījums parāda, ka lietotāji nav informēti par to, kā efektīvi aizsargāt mobilās ierīces.

Eiropas kiberdrošības mēneša ietvaros atbalstot Eiropola informēšanas kampaņu par mobilajām ļaunprogrammatūrām, šonedēļ tika publicēts pētījums, ko Kaspersky Lab veica, lai labāk izprastu, cik daudz iedzīvotāji zina par apdraudējumiem, ar kuriem viņi sastopas internetā, un kā viņi pasargā sevi no tiem.

Aptaujājot 12 tūkstošus respondentu 21 valstī, mēs noskaidrojām, ka tikai 57 % planšetdatoru ir instalēts drošības risinājums un viedtālruņiem šis rādītājs samazinās līdz 53 %. Lietotāji parasti aizsargā datorus (88 %) vairāk nekā mobilās ierīces, kas ir nepareizs novērtējums, ņemot vērā, cik daudz svarīgas un personiskas informācijas mūsdienās tiek glabāts mobilajās ierīcēs.

Lietotāji nav informēti par nepieciešamību aizsargāt mobilās ierīces

Pētījums parāda, ka lietotāji nav informēti par nepieciešamību aizsargāt mobilās ierīces ar drošības risinājumu. 54 % domā, ka viņu galddatoriem un klēpjdatoriem noteikti ir vajadzīga IT drošības programmatūra, taču tikai 42 % domā tāpat par viedtālruņiem un planšetdatoriem. Turklāt satraucoši daudz – piektdaļa (21 %) – lietotāju nav pat pilnībā informēti par mobilo ierīču ļaunprogrammatūrām.

Diezgan daudzi – bet neapšaubāmi pārāk maz – cenšas aizsargāt mobilās ierīces. Tomēr lietotāji lielā mērā ierobežo šo aizsardzību ar paroļu izmantošanu – 81 % ir parole datoram un 82 % šādā veidā aizsargā viedtālruni. Tas ir satraucoši, jo paroles var pasargāt fizisko ierīci, lai to nevarētu lietot nevēlamas personas, taču tās nenodrošina nekādu aizsardzību pret ļaunprogrammatūrām, krāpšanu vai mērķpikšķerēšanas uzbrukumiem, kas var dot triecienu tad, kad ierīce ir pašu neko ļaunu nedomājošo īpašnieku rokās. Tikai 41 % patērētāju aizsargā mobilās ierīces gan ar paroli, gan ar drošības risinājumu, tādējādi vairāk nekā puse pasaules mobilo ierīču ir palikušas neaizsargātas pret noziedzību.

Šie konstatējumi rada bažas, ņemot vērā tiešsaistes apdraudējumus, kādiem ir pakļautas mobilās ierīces un to lietotāji. Daudzi no šiem apdraudējumiem ir tikai sekas lietotāju darbībām internetā un tam, ka viņi ik dienu saglabā datus un apmainās ar tiem, izmantojot mobilās ierīces. Pētījums atklāja, ka to vidū, kas saskārušies ar kiberdraudiem, 18 % ir inficēts Android viedtālrunis un 22 % ir pārtverti dati Android viedtālrunī.

Lasi vēl