Tiek gatavotas izmaiņas drošai dronu pilotēšanai

Pievienot komentāru

Dronu vadīšanas noteikumus jau šogad varētu skart izmaiņas. Daļu nosacījumu paredzēts mīkstināt, daļu – tieši pretēji – padarīt stingrākus. Paredzēts ieviest arī atļaujas pastāvīgiem lidojumiem, taču tad būs jākārto teorētisko un praktisko zināšanu tests.

Lai filmētu ar dronu, visbiežāk nepieciešamas divu veidu atļaujas – saskaņojums ar organizatoriem vai infrastruktūras objektu īpašniekiem, piemēram, mobilo sakaru torņiem, ja lidojums notiek virs tiem. Otra atļauja nepieciešama, ja tiek lidots virs zonām, kurās nepieciešama īpaša Civilās aviācijas aģentūras atļauja.

Tā kā modernās drona vadīšanas ierīces ir saslēgtas ar internetu un globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS), daļā zonu lidaparāts nemaz nelido.

Katrā pašvaldībā karte izskatās savādāk, taču, piemēram, Rīgā un Pierīgā šī zona norāda, ka lidojumus drīkst veikt ne augstāk par 50 metriem, šajās vietās lidojumi jāsaskaņo ar objekta īpašniekiem, bet šeit atļaujas saņemt ir tikpat kā neiespējami.

Oficiālā statistika rāda, ka noteikumi Latvijā tiek ievēroti kūtri. Pērn pieprasītas tikai 58 atļaujas, bet šā gada 1. ceturksnī – 16 atļaujas lidojumiem vietās, kur tā nepieciešama. Vairākums nezina, ka šīs atļaujas ir jāpieprasa.

Civilās aviācijas aģentūrā noraida mītu, ka tas ir grūti un ilgstoši. Pieprasījums jāsūta elektroniski, un elektroniski tiek sniegta atbilde. “Vidēji, CAA izsniedz atļauju triju dienu laikā, taču ir gadījumi, kad izsniedz tajā pašā dienā,” norāda V/A “Civilās aviācijas aģentūra” pārstāvis Aivis Vincevs.

Pēdējos gados droni kļūst arvien pieejamāki, un tas veicinājis arī lietotāju skaita pieaugumu. Virziens, kurā tagad vēlas iet Latvija, ir izdot kaut ko līdzīgu drona vadīšanas atļaujai, kas pierādīs, ka cilvēks pārzina vismaz zināšanu minimumu.

To paredz izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kurus valdībā paredzēts virzīt šā gada laikā. Teorētiskie un praktiskie kursi būs jāiziet tiem, kas vairs nevēlēsies vienreizējās lidojuma atļaujas.

Precīzas detaļas par prasībām Latvijā pagaidām nav zināmas, taču vienlaikus plānots samazināt to objektu skaitu, ar kuru valdītājiem lidojumi jāsaskaņo, atstājot tikai svarīgākos.

Aģentūrā atgādina, ka visiem droniem jābūt marķētiem ar īpašnieka vārdu, uzvārdu, adresi un tālruņa numuru. Teju puse no visām administratīvā pārkāpuma lietām bija saistīta tieši ar šiem gadījumiem. Vairāk informācijas par šobrīd spēkā esošajiem noteikumiem var atrast aģentūras mājas lapā.