“Tele2” un “Bite” apvieno spēkus 5G tīkla izveidei

2 komentāri

Latvijas mobilo sakaru operatori gatavojas superātrajam internetam jeb mobilo sakaru standarta piektajai paaudzei. Taču 5G ieviešana nozīmē ne vien jaunas tehnoloģijas, bet arī desmitiem miljonu eiro investīcijas. Lai mazinātu izmaksu nastu, mobilo sakaru operatori “Tele2” un “Bite” vienojušies par tīklu koplietošanu Latvijā un Lietuvā.

Zviedrijā telekomunikāciju grupa “Tele2” vienojusies ar mobilo sakaru operatoru “Bite” kopuzņēmuma izveidei, lai Latvijā un Lietuvā būvētu un pārvaldītu mobilos tīklus. Tas pamatā saistīts ar plāniem izveidot jaunās, superātru internetu sološās tehnoloģijas jeb 5G sakaru tīklu, lai to izdarītu ātrāk, ekonomiskāk un pareizāk, un nozīmē efektīvāk izmantot esošā radio tīkla infrastruktūru, tā norāda “Tele2” vadītājs Latvijā Valdis Vancovičs.

Tātad darījums, kas varētu realizēties vien ap 2023. gadu, nenozīmē apvienot arī pašus uzņēmumus, bet ļaut pat par 30% mazināt apjomīgās tīkla izveides izmaksas.

“Ja, piemēram, divi cilvēki dzīvo vienā mājā un katram ir televizors, tad droši vien viņi neliks divas antenas uz jumta, bet liks vienu, un šo te signālu sadalīs uz diviem televizoriem. Lietas būtība šeit, protams, ir daudz lielākā mērogā. Tā ideja ir, lai mēs turpmāk arvien mazāk redzētu skatus, kur uz viena kalna ir divi bāzes staciju torņi, bet ir tikai viens,” turpina mobilo sakaru operatora “Tele2” valdes priekšsēdētājs.

Nav jāizgudro jauns ritenis, tā par gaidāmo apjomīgo sadarbību saka “Bite” Latvijā vadītājs, skaidrojot, ka prakse, veidot kopuzņēmumus, jau ierasta Eiropā un Skandināvijas valstīs.

“Ko mēs darām? Divi partneri ar līdzīgu stratēģisku redzējumu redz, kā attīstīt 5G infrastruktūru un apvienot spēkus, lai to infrastruktūru uzbūvētu ātrāku, jaudīgāku, kvalitatīvāku, līdz ar ko pamata ieguvējs ir mūsu klients un patiesībā visa tautsaimniecība kopumā,” uzskata mobilo sakaru operatora “Bite Latvija” izpilddirektors Kaspars Buls.

Tātad – efektīvāka investīciju izmantošana nozīmēs, ka mobilo sakaru operatoru tarifi varēs saglabāties nepaaugstināti ilgāku laiku. Turklāt joprojām neviens nav atcēlis aso konkurenci, pateicoties kurai Latvijā pakalpojumu kvalitāte un cenas esot vienas no pievilcīgākajām pasaulē.

Šādai tehnoloģiska rakstura sadarbībai nevajadzētu uztraukt arī Konkurences padomi, kura gan vēl turpina konsultācijas ar uzņēmumiem par plānoto sadarbību. Mobilo sakaru operatori norāda, ka kopuzņēmums ir platforma, kurai var pievienoties arī citi operatori. To gan neplāno “Latvijas Mobilais telefons”, kurš 5G ieviešanai gatavojas pašu spēkiem kopš 2016. gada.

“Mēs neparedzam savādāku investīciju apjomu kā ir bijis līdz šim. Līdz šim tie ir bijuši vairāki desmiti miljoni gadā. Mūsu investīcijas ir divas reizes lielākas kā viņiem abiem kopā,” akcentē mobilo sakaru operatora “Latvijas Mobilais telefons” viceprezidents Ingmār Pūķis.

Uzņēmuma pārstāvis gan norāda, ka projekta realizācijā lielākās galvassāpes sagādā, nevis finanses vai tehnoloģijas, bet administratīva rakstura izaicinājumi, piemēram, saskaņot to izbūves vietas, un otrs – kā šis superātrais tīkls tiks izmantots.

Pirmie 5G rīki patērētājiem, visticamāk, būs televīzijas uztveršanai un mājas internetam. Bet privātpersonām, visticamāk, nāksies pirkt jaunus mobilos telefonus, lai varētu izmantot 5G iespējas. Kad tieši Latvijā būs 5G, precīzi neviens neatklāj.