Tehnoloģiju izmantošana veselības aprūpē samazina laiku, ko ārsts pavada ar pacientu

0 Komentāru
Tehnoloģiju izmantošana veselības aprūpē samazina laiku, ko ārsts pavada ar pacientu
FOTO: LETA

Ārsti savā ikdienas darbā arvien vairāk izmanto informācijas tehnoloģiju (IT) piedāvātās iespējas, tomēr lielākā daļa dakteru pārliecināti, ka tehnoloģiju izmantošana veselības aprūpē ir samazinājusi laiku, ko viņi pavada ar pacientu.

Aptaujājot vairāk nekā 2 600 ārstu sešās valstīs, tika noskaidrots, ka IT lietošana ārstu vidū kopš 2012. gada, kad veikts līdzīgs pētījums, procentuāli ir pieaugusi par divciparu skaitli. Tomēr, par spīti tam, ka ārsti arvien plašāk izmanto elektroniskās veselības kartes (EVK), aptuveni katrs ceturtais aptaujātais uzskata, ka EVK bija negatīva ietekme vai vispār nekādas ietekmes pacientu veselības stāvokļa uzlabošanā (28%), ar ārstēšanu saistīto lēmumu pieņemšanas procesa uzlabošanā (27%) un ārstu pieļauto kļūdu skaita samazināšanā (22%).

Aptauja atklāj, ka liels vairākums – 80% ārstu – lieto EVK prasmīgāk nekā pirms diviem gadiem. Visvairāk ārsti izmanto šādas IT piedāvātās iespējas: piezīmju par pacientu ierakstīšana elektroniski (72%); klīnisko rezultātu saņemšana pa tiešo pacienta EVK (57%); klīnisko datu izvērtēšana par pacientu, kurš tika novērots citā ārstniecības iestādē (51%); rīku izmantošana, lai mazinātu administratīvo slogu (49%); e-pasūtījumu pieteikumu nosūtīšana uz laboratorijām (44%).

Tomēr, lai gan ārsti arvien vairāk izmanto šo tehnoloģiju, vairāk nekā puse (58%) no viņiem uzskata, ka IT izmantošana veselības aprūpē ir samazinājusi laiku, ko ārsts pavada ar pacientu. Lai arī gandrīz visi ārsti atzinuši, ka viegli lietojamas datu ievadīšanas sistēmas (93%) un uzlabota funkcionalitāte (92%) ir svarīga pacientu aprūpes uzlabošanai, izmantojot IT veselības aprūpē, gandrīz puse (49%) uzskata, ka elektronisko veselības karšu sistēma viņu organizācijā ir grūti lietojama.

Ārsti atzīst, ka galvenie trīs elektroniskie pakalpojumi, kas ir pieejami pacientiem, ir atgādinājumi par veselības aprūpes pakalpojumiem (41%), komunikācija ar šo pakalpojumu sniedzējiem, izmantojot e-pastu (41%), kā arī iespēja pieteikt vai atcelt ārstu apmeklējumus (37%), ko veicina arvien pieaugošais pieprasījums pēc pacientu iesaistes. Vairāk nekā puse ārstu Brazīlijā (55%) un ASV (52%) atzīmē, ka pacienti ar viņiem var komunicēt, izmantojot elektronisko pastu. Vairākums pacientu (58%) Singapūrā var saņemt atgādinājumus saistībā ar veselības aprūpi un pieteikt ārstu apmeklējumus, bet ASV procentuāli tikpat daudz pacientu var lūgt papildināt receptes.

0 Komentāru