Sociālie tīkli bērniem līdz 13 gadu vecumam varētu būt pieejami tikai ar vecāku atļauju

2 komentāri

Bērniem līdz 13 gadu vecumam reģistrācija sociālajos tīklos tikai ar vecāku atļauju. Iepriekš bija plānots vecuma slieksni noteikt – 16 gadu, taču aizvadītajā nedēļā ministru kabinetā izlemts, ka no trīspadsmit gadu vecums ir pietiekams, lai jaunietis sociālos tīklus varētu lietot bez vecāku ziņas.

Taču līdz 13 gadu vecumam reģistrējoties būs jāsaņem vecāku atļauja. Vecuma slieksni līdz 25. maijam vēl jāapstiprina Saeimas deputātiem.

“Facebook”, “Draugiem.lv”, “Twitter”, “Instagram” un visos pārējos sociālajos tīklos no 25. maija vecuma ierobežojumam būs likuma spēks ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā (ES). Līdz šim ES vecuma slieksnis reģistrējoties bija tikai atsevišķos portālos un drīzāk kā formalitāte.

Interneta uzraugu, portāla “Drossinternets.lv” pārstāvis norāda, – visiem, kuri būs jaunāki par noteikto vecumu, reģistrējoties sociālo tīklu vietnē, būs jāsaņem vecāku atļauja. Drošāka interneta centra pārstāvis cer, ka Saeimas deputāti ies Ministru kabineta pēdās un apstiprinās 13 gadu slieksni, nevis iepriekš plānotos 16 gadus.

Viesturs Šeļmanovs-Plešs
“Drossinternets.lv” pārstāvis

No 14 gadu vecuma iestājas kriminālā atbildība, un līdz ar to bērnam jau jāsaprot, ka viņš nav nekāds bērns vairs. Līdz ar to kriminālatbildība tev var būt, bet portālā nedrīkst iet iekšā, tas ir absurds.

Taču vecuma sliekšņa noteikšana ir mazākā problēma. Sarežģītākais ir uzzināt sociālo tīklu lietotāju patieso vecumu un izstrādāt veidu, kā droši saņemt jaunāko lietotāju vecāku atļauju. Tieslietu ministrijā (TM) norāda, ka jaunā personas datu aizsardzības regula nenosaka, kā sociālo tīklu administratoriem jeb datu pārziņiem būtu jāpārliecinās par tīklu lietotāju vecumu.

Olga Zeile
TM Nozaru politikas departamenta direktore

Datu pārziņi ir brīvi paši izlemt, kā viņi to nodrošina, lai tas būtu pārskatāmi un sniegtu pietiekamu pārliecību par to, ka piekrišana dota tiesiski, proti, ja persona jaunāka par noteikto, tad to apstiprinājuši vecāki.

Ministrijas pārstāve piebilst, ka sociālo tīklu vadītājiem ir iespēja izvēlēties lētāko un sev ērtāko vecuma apstiprināšanas veidu. Taču “Draugiem.lv” vadība norāda, ka to ko nav izdarījuši likumdevēji, tagad ir jādara viņiem. Uzņēmumam ir jāiegulda resursi un laiks, lai uzraugi – datu valsts inspekcija būtu apmierināti. Jau tagad ir izstrādāti trīs iespējamie vecuma noteikšanas veidi – interneta bankas autentifikācija, e-paraksts vai arī personīga ierašanās ar iesniegumu.

Liene Grenevica
“Draugiem.lv” direktore

Viņš neviens nav biznesam draudzīgs un arī lietotājiem nav draudzīgs, tā kā konkrētu vadlīniju nav, mums atliek minēt, un ceram, ka varbūt radīsies kaut kāds jauns risinājums ārpus šiem trim.

Bērni līdz 13 gadu vecumam sastāda aptuveni 10% “Draugiem.lv” lietotāju. Līdz 25. maijam viņi visi saņems paziņojumu, ka nepieciešama vecāku atļauja, lai varētu turpināt lietot portālu.

Liene Grenevica
Draugiem.lv direktore

Principā bērna profils būs jāsajūdz ar vecāku profilu, un vecākam būs jāapstiprina sava identitāte kādā no šiem trīs veidiem.

Taču ir vēl virkne neatbildētu jautājumu, piemēram, ja vecākam un bērnam ir atšķirīgs uzvārds, kā rīkoties audžuģimenēs un vēl virkne dažādu neskaidrību. “Facebook”, “Draugiem.lv”, “Twitter”, “Instagram” un visiem pārējiem sociālo tīklu īpašniekiem būs jāievēro jaunais likums. Sociālo portālu vadības ir pamatoti nobažījušās, jo sodi par likuma pārkāpumu ir mērāmi desmitos miljonu eiro.

2 komentāri