Slodze datu pārraides tīkliem kāpusi līdz 20%, bet problēmu nav

2 komentāri

Tas, ka desmitiem tūkstoši skolēnu šobrīd mācās mājās un liels daudzums pieaugušo strādā attālināti, izmantojot internetu, radījis papildu slodzi datu pārraides tīkliem. Šo tīklu uzturētāji gan mierina, ka datu pārraides ierobežojumi nebūs nepieciešami.

Strādāšana un mācīšanās no mājām attālināti, kā arī publisko izklaižu aizstāšana ar interneta satura patērēšanu šobrīd datu pārraides tīkliem lielāko slodzi rada no pulksten astoņiem rītā līdz vieniem dienā. Mobilo sakaru operatoriem “LMT”, “Tele2”, “Bite”, kā arī “Tet” datu pārraides apjoms kāpis robežās no 10 līdz 20%, taču nevienai no infrastruktūrām tas neradot riskus tīkla darbībai.

“Šobrīd “Tele2″ tīkls funkcionē labi, jo tam ir kapacitātes rezerves, jo ir būvēts pietiekami pārdomāti, lai varētu izturēt lielas slodzes tā kā tas ir šobrīd. Vakar, pirmajā skolas dienā datu patēriņš bija pat mazāks nekā svētdienā,” norāda ”Tele2” mediju attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis.

Savukārt ”Bite Latvija” tīkla inženieris Aleksandrs Beļajevs pauž: “Kapacitāte pietiek visās tīkla daļās. Mēs monitorējam, kur tīkla mezgls varētu būt pārslogots gadījumā, ja palielināsies “trafiks” vēl, un attiecīgi mēs varētu investēt tajā tīkla daļā, kur nepieciešams. Ņemot vērā šā brīža “trafika” paaugstinājumu, es teiktu, ka tagad nav jāskatās uz kādiem mezgliem konkrēti.”

Tas, ka pat pie tik intensīvas slodzes visi tīkli esot stabili un nepārtraukti, esot rezultāts līdzšinējām investīcijām infrastruktūras stiprināšanā. Cilvēkiem neesot iemesla satraukties, ka vienā brīdī sakaru operatori samazinās datu pārraides ātrumu, jo šobrīd interneta patēriņš esot tālu no kapacitātes griestiem.

”Latvijas Mobilais telefons” prezidents Juris Binde norāda: “Tīkls ir izveidots tā, lai šo slodzi varētu nodrošināt. Nav pamata izjust lēnāku internetu. Tas var būt, ja ir ārkārtīgi liela slodze vienas bāzes stacijas zonā, bet tādi ir drīzāk izņēmumi nekā likumsakarība.”

”Tet” galvenais tehnoloģiju direktors Uldis Tatarčuks saka: “Tas mums nekādus izaicinājumus nerada. Mēs neplānojam nekādus ierobežojumus uzstādīt. Tiekam ar visu galā un sistēmas darbojas. Mums ir pietiekami lielas rezerves, lai katrs mūsu klients varētu lietot gan datoru, gan skatīties filmas.”

Savukārt ”Bite Latvija” tīkla inženieris Aleksandrs Beļajevs norāda: “Protams, ja datu pārraides apjoms aug, tas ietekmē datu pārraides ātrumu, bet šobrīd nav būtisks tas datu pārraides apjoms. Palielinājums neietekmē ātrumu.”

Taču, lai datu pārraides tīklus profilaktiski atvieglotu, ikvienam esot jāveic digitālā dezinfekcija savos telefonos un datoros. “Veikt zināmas higiēniskas darbības – iztīrīt savus datorus un viedierīces no nevajadzīgām lietotnēm, nevajadzīgām programmām, atslēgt tās funkcijas, kas pieprasa automātiskas atjaunināšanas. Ja ir jālejupielādē lielāki apjomi, tad to darīt labāk nakts laikā,” piebilst Binde.

Tikmēr Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā prognozē, ka tuvākajās dienās vēl vairāk cilvēku sāks strādāt no mājām, jo vakar un šodien pieckāršojies to cilvēku skaits, kas pieprasa e-parakstu. Tagad, katru dienu, e-paraksts ar kurjeru tiek nogādāts vidēji 300 cilvēkiem.