Sasniegums Latvijas zinātnei! Ir izgudrotas jaunas pretvēža zāles

4 komentāri

Latvija ir slavena kā vieta, kurā padomju laikos izgudroti daudzi vēl mūsdienās plaši izmantoti medikamenti. Un iespējams, ka tuvākajos gados šim sarakstam pievienosies arī jaunas pretvēža zāles, kas spēj pilnībā apturēt audzēju izplatību. Tās izgudrojusi zinātnieku grupa no Latvijas organiskās sintēzes institūta. Šodien šie zinātnieki arī saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu par ievērojamāko sasniegumu zinātnē 2015. gadā.

Organiskās sintēzes institūta zinātnieks Pāvels Arsenjans kopā ar kolēģiem atklājuši jaunas zāles pret 21. gadsimta sērgu – vēzi. Arsenjans institūtā strādā kopš deviņdesmitajiem gadiem, un darbu pie šīm zālēm viņš sācis jau pirms desmit gadiem. Sākotnējā iecere bijusi atrast jaunas zāles pret krūts vēzi, bet laika gaitā atklājies, ka šīs zāles lieliski darbojas arī pret citiem slimības paveidiem.

Foto

“Selēnu saturošie preparāti spēj nomākt sarkomas augšanu līdz simts procentiem. Mums ir arī ļoti iespaidīgi rezultāti melanomas gadījumā,” skaidro zinātnieks.

Visa pamatā ir selēns – ķīmisks elements, kas ir svarīgs cilvēka veselībai, un palīdz pretoties virknei slimību, arī vēzim. Tomēr līdz šim visas piedevas, ar kuru palīdzību selēnu varēja iekļaut medikamentos, bija ļoti toksiskas. Arsenjana vadītajai zinātnieku grupai šo problēmu ir izdevies novērst.

“Mēs atradām vielas, kas absolūti nomāc audzēju augšanu un dzīvo uz dzīvnieku modeļiem, bet, kas ir vissvarīgākais, mēs atradām savienojumu klāstu, kas pilnībā aptur metastāzes veidošanos,” norāda Arsenjans.

Tieši vēža metastāzes ir viena no galvenajām mūsdienu medicīnas problēmām cīņā ar šo slimību. Primāros audzējus var veiksmīgi izoperēt vai nomākt ar ķīmijterapiju, tomēr vēzis tādā veidā nav uzvarēts, ja sākas metastāzes – audzēji sāk veidoties citviet organismā. Šobrīd pret to var cīnīties ar ļoti dārgu un smagu blakusparādību pilnu terapiju.

“Ja es nemaldos, tas maksā 30 000 eiro mēnesī, tā terapija. Mūsu preparāti ir daudz daudz lētāki un pagaidām bez blakusefektiem,” teic zinātnieks.

Pagaidām šī viela zinātnieku valodā gan ir tikai zāļvielas kandidāts. Līdz brīdim, kad to masveidā varētu sākt izmantot medicīnā, paies vēl vismaz septiņi gadi un būs nepieciešamas milzu investīcijas turpmākā pētniecībā un pārbaudēs. Iepriecinošā ziņa šajā gadījumā gan ir tā, ka preparāts jau esot izraisījis kāda starptautiskā farmācijas milža interesi. Arī Latvijā zinātnieku sasniegumi nav palikuši nepamanīti – šodien Zinātņu akadēmijā jauno pretvēža zāļu izstrādāšana tika godināta kā viens no 2015. gada lielākajiem sasniegumiem zinātnes sasniegumiem Latvijā.

Video

TOP komentāri

 • Hm
 • Sandra Beča
  +1 +1 0

  Sandra Beča

  Tas ir ļoti iepriecinoši ka tādas zāles ir izgudrotas,tikai izgudrojumus vienmēr pārdod ārzemju lielajiem milžiem un Latvija paliek bešā,ut tas ir ļoti apbēdinoši.
 • Silvija Geguste
  +1 +1 0

  Silvija Geguste

  Kur tad ir RIGIVIR ,kāpēc nepielieto onkoslimniekiem ?! Kāds var paskaidrot?!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl